Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Šéfka diplomacie EU: Nové sankce za Krym ve čtvrtek

Evropská unie uvalí nové a tvrdší sankce za ruskou anexi ukrajinského Krymu možná už ve čtvrtek 18. prosince, uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogherini. Ukrajinská média zmiňují jako možné datum sankcí vůči už ruskému Krymu i středu 17. prosince.

Opatření EU dle Mogheriniové budou obsahovat kromě rozšířeného seznamu jednotlivců, proti kterým směřují omezení, také konkrétní hospodářské sankce vůči Krymu. „Politické kroky byly dojednány a jejich implementace je otázkou hodin a jednání Evropské komise ve čtvtek,“ cituje Mogheriniovou Sputnik News a další agentury.

Zákaz investic v regionu, ropa, plyn

Podle dokumentu, uniklého médiím, nové sankce obsahují zákaz pro firmy z EU investovat v regionu a zákaz na poskytování technologií pro oblast ropy a plynu. Už v červenci Evropská unie omezila dovozy z Krymu pouze na ty, které projdou ukrajinským schválením.

Krym a město Sevastopol se připojily k Rusku po březnovém referendu, jehož oficiálně prezentovaným výsledkem byla 96% podpora obyvatel Krymu tomu, aby se poloostrov k Ruské federaci připojil.

Krok EU je avizován krátce poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pro Interfax řekl, že Krym jako součást Ruska ztratil svůj bezjaderný status a Rusko, aniž by odporovalo mezinárodním smlouvám jako země, která disponuje jadernými zbraněmi, bude svůj jaderný arzenál umisťovat podle svého uvážení, včetně Krymu. 

Newsletter