Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

(Doplněno 17:07) Uvolněná měnová politika americké centrální banky je nadále nezbytná s ohledem na zaostávající trh práce a nízkou inflaci, která zůstává pod oficiálním cílem Fedu. Uvedla to dnes ve svém očekávaném projevu v Kongresu guvernérka měnové autority Janet Yellen. Největší ekonomika světa podle ní prochází procesem oživování, který ještě není dovršen. Za zklamání šéfka Fedu označila vývoj v sektoru nemovitostí.

„Nadále zůstává adekvátní vysoký stupeň uvolnění měnové politiky,“ uvedla mimo jiné. Jejím projevem, v němž šéf centrální banky tradičně informuje zákonodárce o stavu ekonomiky, prochází holubičí vyznění, což trhy příliš nepřekvapuje. Wall Street přesto v průběhu jejího projevu umazala úvodní zisky a ztrácí. Investoři tak (předčasně) reagují na potenciální možnost dřívějšího růstu sazeb. „Zlepší-li se údaje z ekonomiky rychleji, rychleji porostou i sazby, pokud ne, tak nikoli,“ řekla šéfka Fedu, čímž potvrdila velkou míru závislosti klíčového měnově-politického rozhodnutí na vývoji hospodářských podmínek.

Trh práce a realit brzdí optimismus

Zdá se, že americká ekonomika se po poklesu v prvním čtvrtletí odrazila k růstu. Jejími slabými stránkami ale zůstává trh práce a „jen slabý pokrok“ vykazuje trh nemovitostí, kde odrazují vysoké sazby u hypoték, řekla dnes mimo jiné šéfka Fedu. Míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 6leté minimum 6,1 procenta, další z ukazatelů trhu práce ale podle Yellenové poukazují například na nízkou míru participace (podíl ekonomicky aktivních osob na dospělé populaci).

„Ekonomická aktivita poroste v následujících letech mírným tempem, podpořena akomodační měnovou politikou, nižší zátěží ze strany fiskální politiky a zpožděnými dopady vyšších cen bydlení a hodnoty akcií, a také silnějším růstem dalších ekonomik,“ přednesla Yellenová před politiky. „Inflace v posledních měsících rostla, zůstává však pod dlouhodobým 2% cílem Fedu,“ dodala.

Fed: QE skončí v říjnu. Investoři nesprávně hodnotí rizika

Yellen zopakovala, že sazby pravděpodobně zůstanou nízko dlouho po ukončení programu kvantitativního uvolňování. QE by mohlo být plně ukončeno následně po říjnovém setkání Fedu, řekla dnes šéfka Fedu. To je v souladu se zápisem z červnového jednání měnového výboru, podle něhož se jako pravděpodobné jeví ukončení QE omezením o zbývajících 15 miliard dolarů právě v říjnu. Aktuálním tržním konsensem pro zahájení zvyšování sazeb je polovina roku 2015 a dále. Yellenová dnes zdůraznila, že prvnímu zvýšení sazeb musí přicházet ujištění, že americká ekonomika se nachází na stabilní růstové trajektorii.

Aktuálně probíhající QE je třetím kolem programu odkupů aktiv v podání Fedu. Skrze ně narostla bilance Fedu na současných zhruba 4,4 bilionu amerických dolarů. V červnu Fed QE omezil o dalších 10 mld. USD na 35 mld. USD.

V doprovodné zprávě Fedu zaznívá varování před vysokými valuacemi akcií v rámci některých sektorů. Varování se týká „především menších firem v oblasti sociálních médií a biotechnologií, navzdory dřívější letošní korekci cen akcií u těchto firem“, uvádí report.

Čerstvý obraz americké ekonomiky: Slabý maloobchod, růst průmyslu, ale…

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

Newsletter