Šéfka MMF: Globální oživení je pomalé, křehké a nevyrovnané

Oživení globální ekonomiky zůstává příliš pomalé, křehké a nevyrovnané. Řekla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Upozornila zvláště na rizika nestability na finančních trzích vyplývající z odlišné měnové politiky předních světových centrálních bank. 

Lagardeová současně potvrdila dosavadní výhled, který má fond pro globální ekonomiku. Výhled po šesti letech od globální finanční krize počítá v letošním roce s růstem světové ekonomiky pouze o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,7 procenta. 

„To je stále méně, než co by se dalo po takové krizi očekávat,“ řekla Lagardeová v projevu před studentkami v indickém hlavním městě Dillí. „Při pohledu do budoucna ještě může přijít zlepšení vzhledem k nízkým cenám ropy a úrokovým sazbám. Přesto jsou zde významná rizika, která toto křehké globální oživení ohrožují,“ citovala ji agentura Reuters.

Za jedno z těchto rizik označila Lagardeová „asynchronní měnovou politiku“ v rozvinutých zemích. Spojené státy a Británie podle ní svůj postoj normalizují, zatímco eurozóna a Japonsko posilují měnovou stimulaci. „I když je tento proces dobře řízen, jeho výsledkem může být nadměrná nestabilita na finančních trzích, včetně Indie,“ uvedla.

Eurozónu a Japonsko podle šéfky MMF ohrožuje také přetrvávající nízký ekonomický růst a nízká inflace. Je tak pro ně obtížné snížit nezaměstnanost a dluh a zvyšuje to riziko recese a deflačních tlaků. Rozvíjející se trhy pak musejí čelit třem hrozbám, a to silnějšímu dolaru, vyšším globálním úrokovým sazbám a větší nestabilitě v přílivu kapitálu, uvedla Lagardeová. 

Ukrajina dostala prvním 5 miliard dolarů pomoci MMF

Atény poslaly MMF první splátku. Tlačí je čas…

Newsletter