Šéfka MMF: Odchod Řecka je jednou z možností

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny. Podle ní by to ale neznamenalo konec měnové unie. Lagardeová, která se účastní setkání nejvyšších finančních činitelů zemí G7 v Drážďanech, to řekla v rozhovoru, který v pátek zveřejní německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.     

„Odchod Řecka je jednou z možností,“ řekla Lagardeová. Dodala, že to sice „nebude procházka růžovým sadem“, „pravděpodobně“ to ale nebude znamenat konec eura.     

Řecká vláda prohlašuje, že do neděle hodlá dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Silně zadlužené Řecko peníze nutně potřebuje co nejdříve, aby odvrátilo hrozbu platební neschopnosti. Kdyby Atény přestaly splácet dluhy vůči MMF, kterému mají během června uhradit celkem 1,6 miliardy eur (asi 44 miliard Kč), mohlo by to vést k posloupnosti událostí, která by mohla vyústit v nucený přechod země na vlastní měnu.     

Řekové: Rodí se dohoda s věřiteli. Sílí akcie i euro

Lagardeová v dnešním rozhovoru s německou televizí ARD uvedla, že uzavření dohody mezi Řeckem a věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. „Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ řekla.     

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. 

Piketty: Německo a Francie chtějí po Řecích příliš

Varufakisova „nabídka“: Nežádejte úspory a dohodneme se

Newsletter