Šéfka MMF: Ukrajinská krize narušuje reformní snahy

Krize na Ukrajině obrovsky narušuje snahy o ekonomické reformy země. Uvedla to v dnešním rozhovoru s americkou televizí MSNBC výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Zároveň upozornila, že případný kolaps ukrajinské ekonomiky by neměl být v zájmu Ruska.     

Podle Lagardeové případná finanční pomoc pro Ukrajinu bude záviset na tom, jak stabilní bude situace na východě země, kde proti vládě bojují proruští separatisté. Současní nejvyšší představitelé Ukrajiny jsou podle ní skutečně rozhodnutí ekonomiku země reformovat, konflikt však tyto snahy narušuje, napsala agentura Reuters.     

Ukrajinská centrální banka prudce zvedá sazbu: 30 %

MMF minulý měsíc uzavřel s Ukrajinou předběžnou dohodu o nové finanční pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (433 miliard Kč) výměnou za hluboké reformy. Kyjev dostane v rámci celého balíku od fondu, Evropské unie a dalších zemí v příštích letech celkově kolem 40 miliard dolarů.     

Dopad finanční pomoci od MMF však bude značně záviset na tom, jak bude vyřešena krize kolem ruských akcí na Ukrajině, dodala Lagardeová. „Čím se snažíme pomoci Ukrajině, je sada reforem a masivní finanční podpora – ale vše to bude záviset na tom, jak se stabilizuje východ Ukrajiny a jak se podaří ukončit konflikt,“ dodala.     

Přijde pomoc MMF Ukrajině pozdě? Intervence na hřivně

Na otázku o finanční úloze Ruska na Ukrajině uvedla, že okolnosti kolem plateb za dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu se podařilo do značné míry dostat pod kontrolu. Hospodářský kolaps Ukrajiny by však podle ní nebyl v zájmu Ruska, protože Rusko je dodavatelem a věřitelem Ukrajiny a protože chce od Ukrajiny dostat zaplaceno i splatit dluhy.     

Dohoda o příměří mezi ukrajinskou vládou a rebely vstoupila v platnost 15. února. Obě strany se však navzájem obviňují z porušování příměří. 

Pod palbou politiků? Ukrajinská CB ruší zákaz obchodů s devizami

Newsletter