Sentiment mezi spotřebiteli v eurozóně klesl nejníž za poslední rok

Nálada investorů v eurozóně tento měsíc prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná organizace Sentix. Výsledek dává do souvislosti s horšími očekáváními růstu, do kterých se promítly hospodářské sankce Evropské unie proti Rusku.

Index nálady investorů v zemích platících eurem pro srpen klesl na 2,7 bodu z červencových 10,1 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpokládali pouze mírné snížení na 9,0 bodu.

Dílčí index očekávání pro ekonomiku eurozóny se propadl na 5,0 bodu z červencových 18,3 bodu. V červenci přitom u tohoto ukazatele nastalo první zlepšení po čtyřech měsících. Další dílčí index hodnocení současné ekonomické situace v srpnu klesl na 0,5 bodu z 2,3 bodu.

Index pro Německo, největší evropskou ekonomiku, se snížil na 17,9 bodu z 29,0 bodů.

Sentix poznamenala, že za poklesem důvěry stojí událost, která spadá do oblasti politiky, a pro centrální banky, především pro Evropskou centrální banku, tak bude těžké pokusit se na to odpovědět.

EU a USA minulý týden kvůli sporné účasti Moskvy v ukrajinské krizi oznámily nové sankce proti Rusku, které míří na ruskou energetiku, bankovní a zbrojní sektor. Šéf německého ekonomického institutu Ifo o víkendu uvedl, že růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům ukrajinské krize pravděpodobně zastavil.

Sankce USA už přinášejí zmatek na trhy

Newsletter