Seriál investičních nápadů: Hodnocení tipů

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (Apple, Daimler, Exxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let. ​​​​​

Další firmy ohlásily výsledky za čtvrtý kvartál, potažmo celý loňský rok. Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu. Nebudu hodnotit vývoj cen akcií, protože je snadno dohledatelný v Roklen Ratingu.

CDW

Růst tržeb v posledním čtvrtletí o 12,1% sice odpovídá očekávání nad průměrem odvětví, ale o méně než cílované 2-3 procentní body. Byl totiž tažen hlavně zámořskou akvizicí Kelway, severoamerický byznys přidal jen 5,1%. V sektorovém členění: korporátní klienti + 3,7%, zdravotnický sektor -1,3 %, vládní výdaje +16,5%. Za celý rok 2015 vzrostly celkové tržby CDW o 7,6% na necelých 13 mld. USD, což vzhledem k tomu, že menší konkurent Insight Enterprises byl schopen růst organicky v Severní Americe o 7%, není oslnivé. Také čistá zisková marže zaostala za očekáváním (3,1% vs 4%) kvůli prodejním nákladům a pomalejším splátkám dluhu. Management cíluje zadlužení 2,5 – 3x EBITDA, a zůstal u horní hranice. Pro letošek CDW i Insight předvídají nižší organický růst IT trhu v USA (2-4%), oba viní makroekonomické faktory. Za zmínku stojí, že CDW v říjnu navázala partnerství s Dellem, což přinese minimálně 200 mil. na ročních tržbách v budoucnu.

Zajímavostí je, že nepřímý konkurent Ingram Micro byl v minulém týdnu koupen čínskou investiční skupinou Tianjin Tianhai za zhruba 6 mld. USD, což představovalo 31% prémii oproti tehdejší tržní ceně. Akviziční násobky (EPS a FCF 2016) zhruba odpovídají stávajícímu ocenění CDW, což je ale byznys s vyšším růstovým potenciálem.

Markel

MKL reportovala za poslední čtvrtletí zisk na akcii 14,14 USD a příjmy 1,42 mld. USD (+6%), v obou ukazatelích překonala analytická očekávání. Ovšem, jak jsem upozorňoval, hodnotit pojišťovny kvartálně je obtížné – výsledky jsou volatilní (investiční portfolio MKL je vystaveno tržním pohybům), chyby se ukážou až později a nejdůležitější je zisk skrze celý cyklus.

Za celý rok 2015 vzrostla účetní hodnota MKL o 3% na 561 USD. Momentálně se tedy obchoduje za 1,5 násobek BV, na horním okraji mého nákupního pásma (1,1-1,4). Combined ratio bylo v loňském roce skvělých 89% (oproti 97% v roce 2014). Zisk na akcii 41,7 USD vs 22,3 USD v roce 2014. Markel oslavil deset let spuštění divize soukromého kapitálu, která poprvé loni přinesla více než 1 mld. USD, a v závěru roku do ní přibyla akvizice IT firmy CapTech.

Olin

Akcie Olin ztratily od zveřejnění článku 30%, nejhorší výsledek ze všech nápadů. Očividně, konsolidace odvětví a racionální cenotvorba společně s úsporami z akvizice provozu Dow – pokud nastoupí, jak předpokládala teze – jsou dlouhodobějšího charakteru a byly převáženy aktuálními faktory. Nižší ceny komodit (NaOH, ECD, HCl) a objemy produkce, stlačily výsledky ve čtvrtém kvartálu (EBITDA 207, čistá ztráta 59 mil. USD) a především výhled pro letošní rok. Management nově cíluje EBITDA 915 – 985 mil. USD, což hlavně na dolním okraji je velké zklamání proti odhadům >1mld. USD, a výhled tržeb klesá ze 7 na 6 mld. USD. Ve spojitosti s vyšším provozní pákou Olin, pak prostředí makroekonomické nejistoty na začátku roku (zpomalení v Číně, pokles ceny ropy = nižší spread mezi ropou a plynem, rostoucí sazby vnímány negativně pro nemovitostní sektor = cílový trh Olin), poslalo akcie dolů.

Podstatou teze nebyl odhad cen vstupních a výstupních komodit, ale právě jejich cenový vývoj se ukázal jako rozhodující. Podcenil jsem komoditní povahu byznysu, a jelikož nejsem se svými zdroji schopen předvídat změny v nabídce/poptávce po chemikáliích, nemohu Olin doporučit navzdory sníženému ocenění.

Roper Technologies

ROP dosáhla v roce 2015 tržeb 3,59 mld. USD (+1%), navzdory propadům v Energy Control  (-15%) a Industrial (-9,9%) divizích. Jelikož tyto dvě části dohromady tvoří pouze 37% tržeb a 30% EBITDA a jsou spíše dědictvím z minulosti, jako důležitější se jeví organický růst v divizích Medical (+12,5%) a Radio Frequency (+8,8%). ROP potvrdila škálovatelný kapitálově lehký model, když při minimálním růstu tržeb dostáhla 11% růstu FCF (929 mil. USD). Do svého portfolia přidala v prosinci akvizici Aderant (software pro právnické firmy) za 675 mld. USD. Jak bylo uvedeno v původní tezi, pokles valuací firem ve zdravotnickém sektoru je momentálně hrozbou (ocenění portfolia ROP) i příležitostí (potenciální akvizice), z dlouhodobého hlediska však určitě příležitostí.

Sherwin-Williams

SHW navýšila tržby v roce 2015 o 1,9% na 11,34 mld. USD. EBITDA vzrostla o 19% na 1,8 mld. USD, hlavně díky poklesu cen vstupních surovin (ropa a TiO2) a efektivitě prodejní sítě. Roční zisk na akcii se zvýšil – i díky odkupu vlastních akcií – na 11,16 USD. Pro příští rok SHW očekává zisk v rozmezí 12,2 a 12,4 USD na akcii. Firma navýšila dividendu o 25% na 0,84 USD čtvrtletně (1,3% výnos). Podle očekávání se dařilo hlavním segmentům Paint Stores a Consumer, které přidaly na tržbách 19,3% respektivě 11,1%. Naopak v útlumu byly menší mezinárodní divize průmyslových nátěrů -7,9% a Latinská amerika -18,2%, u nichž pokles zrychloval k závěru roku společně se slabostí průmyslu a poklesem měn rozvíjejících se zemí.  

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter