Šest zásadních akciových témat, která zajímají investory

Akcie klesaly až do konce prosince 2018, ale v prvním čtvrtletí letošního roku se výrazně zotavily. Od té doby je však jejich cesta mnohem trnitější, roste volatilita a trhy jsou stále nervóznější. Jaké jsou klíčové oblasti zájmu investorů, kteří hledají možnost kam alokovat zdroje?

Panika trhu ve čtvrtém kvartálu 2018 obsahovala prvky epických rozměrů, ale to samé se dá říct i o následujících měsících. Globální akcie vzrostly do konce února o 16 % v lokální měně od minima koncem prosince a za tu dobu zažily jen málo poklesů. V březnu byl pohyb mnohem divočejší díky čerstvým informacím, že ekonomika dále oslabuje a účastníci trhu začali být nervózní. Tento týden se akcioví investoři věnují šesti klíčovým tématům.

V lednu se globální obchod zotavil

I přes rostoucí obchodní neshody mezi Spojenými státy a Čínou rostl globální obchod poměrně stabilně během celého roku 2018 až do listopadu a prosince, kdy se propadl o 4 %, což je nejvíce od roku 2008. Čínská lidová banka právě zveřejnila lednové údaje (s výjimkou amerických dat kvůli zablokování vládního rozpočtu) a ty ukazují na silné zotavení. Bez ohledu na tyto zprávy je však globální obchod nadále křehký a generální ředitel Fedu vyslovil varování, že můžeme čekat další oslabení.

Klíčem ke změně v globálním obchodu je dohoda mezi Spojenými státy a Čínou, která se podle mnoha zdrojů blíží. Přesto stále vnímáme vysokou pravděpodobnost pouhé „měkké verze“, která se nedotkne řady nepříjemných témat, jako je například nucený přesun technologií nebo krádež duševního vlastnictví. 

Inverze křivky výnosů

Nedávná inverze křivky výnosů (velmi krátká oproti desetiletým dluhopisům) si vysloužila hodně pozornosti finančních trhů, protože doposud měla prvotřídní postavení jako ukazatel blížící se recese. A i když jako indikátor je skvělá a měla by být pro rozhodování investorů důležitá, měli bychom si také uvědomit, že ekonomika je prostě dynamická a recese se může projevit jinak.

Všichni víme, že inverze křivky výnosů znervózňuje investory a naznačuje, že není vše růžové, což je zřejmě jeden z důvodů, proč FOMC zcela otočil svůj názor na monetární politiku. Inverze křivky výnosů je důležitá a měli bychom ji bedlivě sledovat.

Z historie víme, že načasování mezi inverzí křivky výnosů a recesí je pružné, což výrazně ztěžuje rozhodování. Proto investorům doporučujeme, aby inverzi křivky výnosů přisoudili značnou váhu a sledovali další ukazatele. Jak jsme uvedli v našem měsíčním akciovém výhledu v únoru, hlavní globální ukazatele OECD nejsou pro globální akcie příznivé, proto investorům doporučujeme, aby zůstali v defenzivě.

Bude Powell opakovat Greenspanovu paniku z roku 1998?

Nedávné rozhodnutí FOMC kompletně otočit pohled na monetární politiku zvýšilo pravděpodobnost, že to, co se nyní odehrává, je opakování situace z roku 1998. Tehdejší šéf Fedu Alan Greenspan zpanikařil, když Rusko nedokázalo splácet a bylo nutné vyplatit fond LTCM, takže účinná sazba Fedu spadla o 88 základních bodů. Výsledkem byl 27% pokles kompozitního indexu NASDAQ. Fed tehdy zastavil krvácení a globální ekonomika dál rostla společně s agresivní expanzí hodnoty amerických technologických akcií. 

Ve čtvrtém čtvrtletí spadly akcie o 20 % a poté Fed zpanikařil, protože pokles vedly odolné akcie, např. kvalitních technologických firem. Stejně jako v roce 1998 opatření Fedu spustila oživení, které smazalo předchozí pokles. Je tedy Fed nyní rukojmím finančních trhů kvůli hluboké provázanosti financí dnešních ekonomik? Je to možné, ale Fed nemůže vidět věci, které nevidí trh. Jak už jsme tvrdili dříve, Fed by měl věnovat větší pozornost finančním trhům v ekonomice končících cyklů. Ale pokud dojde k uvolnění, riskuje Fed vznik finanční bubliny v trvanlivých aktivech (technologie, nemovitosti, investiční kapitál, umění, víno atp.). Na druhou stranu to znamená, že bychom mohli zažít ještě jedno poslední vzepětí globálních akcií, než party skončí.

Jižní Korea nabízí zelené výhonky naděje

Zatímco hlavní globální ukazatele měřené OECD v lednu nadále klesaly, objevují se možná náznaky, že globální ekonomika se obrací. Hlavní ukazatele pro Jižní Koreu v lednu vzrostly a zvýšily mírné zisky zaznamenané už v prosinci (revize z předtím nezměněných údajů). Je zatím příliš brzy tvrdit, že jsme z nejhoršího venku, ale pokud únorové údaje opět ukáží zisk, mohla by globální ekonomika opět začít růst. 

Byl by to jasný důkaz, že čínský stimul začíná v Asii fungovat. Na druhou stranu, přední jihokorejský index (KOSPI 200) nedokázal v březnu dosáhnout únorových maxim, takže slabá funkce cen v indexu KOSPI 200 je každopádně důvodem k obavám i přes pozitivní výsledky hlavních ukazatelů.

Trhy se přehřívají

Lyft, největší konkurence Uberu ve Spojených státech a Kanadě, dokončuje svůj vstup na burzu a hodlá získat 1,95 mld. USD se střední cenou 65 USD/akcie. Společnost bude obchodovat na platformě Saxo Trader pod kódem lyft:xnas a obchodování začne v pátek.

Lyft nevydává mnoho akcií, takže možnosti budou omezené zhruba kolem 12,2 % s možností růstu, pokud upisovatelé využijí opce navýšení. V naší původní analýze s datem 4. března jsme se zabývali odvětvím, vyhlídkami a finančním postavením Lyftu.

Podle naší poslední analýzy hodnota IPO (kolem 20 mld. USD k hodnotě firmy) začíná být příliš drahá vzhledem k tomu, kde se nacházíme v ekonomickém cyklu. Navíc je zde značná nejistota týkající se budoucích zisků. Lyft nepřináší žádné významné ukazatele, které by umožnily odhadnout, jak se rozloží náklady na akvizici mezi nové zákazníky a nové řidiče.

Americké firmy s nižší kapitalizací vysílají varovné signály

Index Russell 2000 (americké akcie s nižší kapitalizací), který by bylo dobré sledovat, protože vykazuje značnou odchylku od indexu S&P 500. Americké akcie s nižší kapitalizací se chovají spíše podobně, jako jihokorejské akcie, než v souladu s indexem S&P 500.

Chování cen se příliš neliší od fondů, které se řídí trendy (CTA), které se v tomto tržním segmentu začínají soustředit na krátké pozice. Index Russell 2000 jednoznačně ukazuje něco jiného než index S&P 500, který i po historickém obratu monetární politiky FOMC nadále vypadá silně. Výhodou pro americké firmy s nižší kapitalizací by mohlo být, že americký rozpočtový schodek za Trumpovy vlády dramaticky roste, což představuje jasný fiskální impuls pro domácí ekonomiku, který by měl pomoci menším firmám s domácí expozicí příjmů.

Autorem textu je Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter