Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Ševčík, Schneider: Nepochopení politiky, nové dělení bez Česka

Reakce některých politiků, kteří se považují za politický establishment Evropské unie, svědčí o naprostém nepochopení stávající situace, píše pro Roklen24 k vývoji po britském referendu děkan Národohospodářské fakulty VŠE, ekonom Miroslav Ševčík. Jisté je, že na kontinentě se změní mocenské poměry a Česká republika to nebude příliš ovlivňovat, reaguje pro Roklen24 šéf ASPEN Institutu Jiří Schneider.

„Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker působí se svými prohlášeními mimo jiné i o rozšíření eurozóny v současné době a prosazování hesla „více Evropy“ opravdu jako klaun nebo spíše popletený děda. Podobně vyznívají i prohlášení Martina Schulze, předsedy Evropského parlamentu, z něhož prší ledové výroky vůči politikům Velké Británie, ale i vůči eurorealistům,“ píše pro Roklen24 ekonom Ševčík. Brexit podle něj vůbec nemusí být katastrofou. „Eurorealisté se ale musí spojit a zbavit moci různé eurokraty, eurohujery a korupcí prolezlé eurostruktury. Brexit je novou výzvou k opuštění cesty socializace, regulací, špiclování a pošlapávání individuální svobody. Brexit může nastartovat transformaci prohnilého systému eurodotací,“ soudí Ševčík.

ONLINE – Brexit hlavním tématem bruselského summitu EU

„Probudili jsme se do jiné Evropy, přestože bezprostřední dopad na každodenní život nemusí být v nejbližší době viditelný, odchod Velké Británie není pro evropskou integraci vůbec zanedbatelný. Není ještě plně jisté, jak bude výsledek britského hlasování rezonovat na finančních trzích a zda rozpoutá dominový efekt na politické scéně v dalších evropských zemích. Jisté je, že na kontinentě se změní mocenské poměry a Česká republika to nebude příliš ovlivňovat,“ napsal pro Roklen24 ředitel think tanku ASPEN Institute Jiří Schneider.

„O podmínkách vystoupení Velké Británie z EU se bude dlouze vyjednávat, pro jednotlivce, firmy se otevírá doba nejistoty. Vyjednávání bude vyžadovat nemalou kapacitu evropských i národních institucí, které pak nebudou mít tolik času věnovat se běžnému fungování. Nečekají nás klidné časy, ale neměli bychom ztrácet hlavu,“ napsal Jiří Schneider, ředitel ASPEN Institute Prague.

Newsletter