Ševčík, Schneider: Nepochopení politiky, nové dělení bez Česka

Reakce některých politiků, kteří se považují za politický establishment Evropské unie, svědčí o naprostém nepochopení stávající situace, píše pro Roklen24 k vývoji po britském referendu děkan Národohospodářské fakulty VŠE, ekonom Miroslav Ševčík. Jisté je, že na kontinentě se změní mocenské poměry a Česká republika to nebude příliš ovlivňovat, reaguje pro Roklen24 šéf ASPEN Institutu Jiří Schneider.

„Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker působí se svými prohlášeními mimo jiné i o rozšíření eurozóny v současné době a prosazování hesla „více Evropy“ opravdu jako klaun nebo spíše popletený děda. Podobně vyznívají i prohlášení Martina Schulze, předsedy Evropského parlamentu, z něhož prší ledové výroky vůči politikům Velké Británie, ale i vůči eurorealistům,“ píše pro Roklen24 ekonom Ševčík. Brexit podle něj vůbec nemusí být katastrofou. „Eurorealisté se ale musí spojit a zbavit moci různé eurokraty, eurohujery a korupcí prolezlé eurostruktury. Brexit je novou výzvou k opuštění cesty socializace, regulací, špiclování a pošlapávání individuální svobody. Brexit může nastartovat transformaci prohnilého systému eurodotací,“ soudí Ševčík.

ONLINE – Brexit hlavním tématem bruselského summitu EU

„Probudili jsme se do jiné Evropy, přestože bezprostřední dopad na každodenní život nemusí být v nejbližší době viditelný, odchod Velké Británie není pro evropskou integraci vůbec zanedbatelný. Není ještě plně jisté, jak bude výsledek britského hlasování rezonovat na finančních trzích a zda rozpoutá dominový efekt na politické scéně v dalších evropských zemích. Jisté je, že na kontinentě se změní mocenské poměry a Česká republika to nebude příliš ovlivňovat,“ napsal pro Roklen24 ředitel think tanku ASPEN Institute Jiří Schneider.

„O podmínkách vystoupení Velké Británie z EU se bude dlouze vyjednávat, pro jednotlivce, firmy se otevírá doba nejistoty. Vyjednávání bude vyžadovat nemalou kapacitu evropských i národních institucí, které pak nebudou mít tolik času věnovat se běžnému fungování. Nečekají nás klidné časy, ale neměli bychom ztrácet hlavu,“ napsal Jiří Schneider, ředitel ASPEN Institute Prague.

Newsletter