Severní energetická může vytěžit milion tun uhlí z lomu ČSA

Severní energetická získala od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení k těžbě hnědého uhlí v bočních svazích lomu ČSA. Platí od srpna, těžba by měla být zahájena do konce roku. Firma získala přístup zhruba k milionu tun uhlí, jehož hodnota je odhadována až na miliardu korun. Informuje o tom deník E15.

Těžba potrvá zhruba pět let. Ročně bude společnost podle její mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové těžit asi 200.000 tun. Použít musí hlubinnou metodu těžby, protože zásoby jsou v ochranných pilířích lomu, které chrání zámek Jezeří a obec Černice. Podzemních chodby zůstanou před liniemi těžebních limitů a 300 metrů před ochranným pásmem Černic.

Na boční svahy lomu ČSA se přesunou horníci z utlumovaného dolu Centrum, který rovněž patří Severní energetické. „Letos by zde mělo začít pracovat prvních 20 procent stávajících zaměstnanců dolu Centrum. Ten je stále provozován podle platného plánu likvidace s předpokládaným ukončením těžby v roce 2015,“ sdělila deníku Sáričková Benešová.

Hlubinná těžba ale nijak neovlivní životnost lomu ČSA, která je omezena usnesením vlády o těžebních limitech z roku 1991. Povrchová těžba by tak měla skončit v roce 2022.

Newsletter