Severní Korea a krádež bitcoinů

Jihokorejští vyšetřovatelé zkoumají, zda byla Severní Korea zapojena do kyberútoku, který svrhl jednu z největších bitcoinových burz země – Youbit. Má v tom Kim Čong-un opravdu prsty?

Podle zpráv serveru The Wall Street Journal je vyšetřování krádeže stále v prvotních fázích a může trvat týdny. Nicméně, vyšetřovatelé specializující se na kyberzabezpečení uvedli, že opravdu existují známky, stejně jako historické důkazy, že jejich severní soused stojí za tímto útokem.

Na Severní Koreu je uvaleno několik sankcí, tamní hackeři tak cílí na směnárny s bitcoiny a dalšími kryptoměnami, aby získali dostatečnou kompenzaci za výpadky peněžních toků. The Wall Street Journal v souvislosti s tím uvedl, že Youbit, operující pod jiným jménem, byl napaden již v dubnu. Další kyberútoky pak Yapian, společnost provozující Youbit, donutily k zastavení obchodování, aby tak po tom z 19. prosince nakonec vyhlásila bankrot.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Tým 7 tisíc severokorejských hackerů přehodnotil svou strategii během posledních dvou let, a to tak, aby za své úsilí získali co nejvíce peněz. Proto zaměřují své nedávné útoky na banky a stále častěji právě na kryptoměny. Severokorejská vláda veškerá obvinění samozřejmě odmítá, uvádí The Wall Street Journal.

Americká vláda nedávno veřejně prohlásila, že Severní Korea stála za počítačovým virem WannaCry, který letos nakazil více než 230 000 počítačů ve zhruba 150 zemích. Podle The Washington Post bude Trumpova vláda vyzývat „všechny zodpovědné státy“, aby potlačily schopnost Severní Koreji provádět kyberútoky a aby implementovaly „relevantní“ sankce Rady bezpečnosti OSN.

Trumpův tamní bezpečnostní poradce Tom Bossert v tomto směru učinil prohlášení pro The Wall Street Journal: „Toto obvinění nevznášíme jen tak na lehkou váhu. Je založené na důkazech,“ napsal Bossert. „Nejsme jediní, kteří došli k tomuto závěru. Ostatní vlády a soukromé společnosti souhlasí. Také Spojené království přisuzuje útok Severní Koreji, přičemž firma Microsoft vysledovala, že útok pocházel od kyber organizace spojené se severokorejskou vládou.“

Hackeři jdou po kryptoměnách. A riziko roste!

Newsletter