Sex, drogy a baby boom

Existují studie, které tvrdí, že užívání marihuany snižuje kvalitu spermií, narušuje menstruační cyklus nebo dokonce komplikuje dosažení orgasmu. Nový výzkum zaštítěný Národním úřadem pro ekonomický výzkum (NBER) přichází s jiným zjištěním – pozitivním pro západní společnost. Podle rozsáhlého šetření podporuje legalizace a užívání marihuany porodnost.

S legalizací marihuany se v Severní Americe roztrhl pytel. V některých státech šel tento krok ruku v ruce se zvýšením sexuální aktivity, uvedl výzkum Michele Baggia, Alberta Chonga a Davida Simona. A k tomu navíc byl častější sex uživatelů marihuany spojený s vyšší porodností. Tento trend následoval, dle výzkumu, po vlnách legalizace, kterých bylo v posledních letech jen ve Spojených státech několik. Letos došlo ke schválení legalizace v Oklahomě a Vermontu, minulý rok v Západní Virginii a v roce 2016 byla vlna dosud největší, to legalizovalo marihuanu osm států včetně rekreačních středisek jako Florida nebo Kalifornie.

Vědci zkoumali data ze tří různých statistik – Nielsen Retail Scanner, Vital Statistics Natility a National Longitudinal Survey of Youth. Skupina lidí, která tvrdí, že marihuana podporuje více sexuální aktivity, podle výzkumu dostala za pravdu. Ukázalo se, že „tráva“ vede k vyšší tendenci ignorovat rizika nechráněného sexu. A podle autorů výzkumu právě to stálo za zvýšením porodnosti. V případě uživatelů marihuany tak docházelo spíše k nechtěnému otěhotnění.

Šetření trojice Baggio, Chong, Simon ukázalo, že jakmile dojde na legalizaci lékařské marihuany, jako první vzroste její konzumace, včetně rekreační. Další pozorování pak potvrdilo, že užívání trávy podporuje rizikovější sexuální praktiky, např. nechráněný sex, který následně vede k otěhotnění.

„I když lékařská literatura upozorňuje především na negativní efekty marihuany, nezohledňuje, jak její užívání ovlivňuje chování lidí v době samotného aktu,“ uvedl Michele Baggio, jeden z autorů výzkumu. „Přestože tak může být ejakulace těžší, podobně jako může být pro spermii obtížnější dosáhnout vajíčka, tyto efekty jsou negovány větším počtem lidí, kteří po užití marihuany nepoužívají při sexu ochranu. Je proto důležité provádět podobné výzkumy, abychom si uvědomili všechny, i nezamýšlené, následky legalizace marihuany,“ doplnil.

 

S další vlnou legalizace se na trhu objevilo i několik nových produktů. Je však otázkou, zda tyto výrobky z konopí sex opravdu zlepšují. „Je to spíše hype, nebo mají skutečný účinek? Jedinou možnou cestou, jak to zjistit, je účinky studovat,“ řekla serveru The Verge gynekoložka Melanie Bone. Uvedla také, že existuje velmi málo studií, které se užíváním marihuany ve spojitosti se sexem zabývají.

V rámci výzkumu zveřejněném v Journal of Sexual Medicine, který byl proveden mezi téměř 60 tisíci respondenty, měly uživatelky marihuany týdně v průměru o třetinu více sexu, u mužů to bylo 22 procent. Urolog ze Stanfordovy univerzity Michael Eisenberg však upozornil, že odpovědi byly zaznamenané na základě odezvy samotných zkoumaných lidí, což může být méně spolehlivé. Je také možné, že lidé, kteří marihuanu užívají, jsou ti, kteří mají i bez užívání nadprůměrně více sexu.

„Zajímavostí studie je, že jsme schopni získat pohled na různé demografické skupiny založené na rase, etnicitě, manželském statusu či na úrovni vzdělání,“ uvedl Eisenberg. „Napříč všemi těmito skupinami byl zaznamenán identický výsledek, tudíž nelze říci, že by pozorování bylo ovlivněno pouze jednou specifickou kategorií respondentů,“ uzavřel.

Dobrou „noc“. V práci spí každý druhý zaměstnanec

Newsletter