Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Shortař vrací Muskovi úder: Akcie Tesly mají „nulovou“ hodnotu

Elon Musk si může mnout ruce. V pondělí Tesla svou tržní hodnotou předčila Ford a včera se přiblížila na dosah nejhodnotnější americké automobilky General Motors. Shortaře, kteří spekulovali na pokles titulu, a utrpěli tak značné ztráty, Musk v pondělí na twitteru popíchl svým „Stormy weather in Shortville…“ A nyní z řad shortařů přichází reakce: akcie Tesly prý mají „nulovou“ hodnotu. Dojde tak na známé rčení „kdo se směje naposled, směje se nejdéle“?

Včera akcie Tesly dosáhly 301,74 dolaru. Tržní kapitalizace firmy tak dosáhla 49,1 miliardy USD, což je jen krůček od tržní kapitalizace nejhodnotnější americké automobilky General Motors, která činila 51,1 miliardy USD. Investoři tak reagovali na zprávu, že Tesla v prvním čtvrtletí prodala rekordních 25.000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 %, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl.

Dobré zprávy pro Teslu, špatné pro shortaře, kteří spekulovali na její pokles. A nebylo jich málo – podle serveru Fortune bylo k polovině března zashortováno celkem 26 % obchodovatelných akcií Tesly. Jen v pondělí tak tito investoři přišli podle odhadu společnosti S3 Blacklight o zhruba 488 milionů dolarů (více v článku Tesla poráží Ford. Musk trolluje shortaře)

„Stormy weather in Shortville…“ komentoval situaci na svém twitterovém účtu Musk, který již před rokem varoval před shortováním Tesly. A nemluvil do větru: titul si od té doby připsal více než 22 %. Následující graf ukazuje vývoj titulu za poslední rok:

Někteří shortaři se však i přes značné ztráty nevzdávají a svou strategii nemění. Proč?

„V následujících dvou až třech letech bude v podstatě každý velký výrobce nabízet auta na elektřinu – při vyšší kvalitě a nižších cenách, protože je budou subvencovat zisky konvenčních vozů. Akcie má ,nulovou´ hodnotu,“ uvedl pro německý investiční server Der Aktionär shortař Mark Spiegel.

Nový Model 3, se kterým firma spojuje nemalé naděje, přinese Tesle podle investora ztráty, neboť ho firma uvede na trh téměř neotestované, takže můžeme čekat každou chvíli nějakou poruchu.

Muskovy ambice, zvýšit roční prodeje od roku 2018 na 500.000 aut na elektrický pohon, považuje Spiegel za nereálné. „V roce 2018 to tipuji na pouhých 150.000 aut. Prodeje Modelu S a X budou klesat, neboť v roce 2019 na trh luxusních elektrických vozů vstoupí Porsche a Mercedes.“

Technická analýza zatím podle serveru z krátkodobého hlediska vypadá pozitivně. Z fundamentálního hlediska je však třeba obezřetnosti. Tesla má nyní tržní hodnotu vyšší než Ford, ačkoli dosud neprodala ani 0,1 milion aut ročně, zatímco roční prodeje Fordu činí 6,7 milionů. Tomu odpovídá i potenciál poklesu, pokud se trend obrátí.

Jaký je nejhorší a nejlepší scénář pro Teslu v roce 2017?

Newsletter