Šílená Wall Street: Nedej bože, aby to spadlo! (ironie)

Tak si to hned na začátku pěkně shrňme. Čtvrtek: akcie – dolů, bondy – dolů, credit – dolů, zlato – dolů, VIX – nahoru. Takový scénář vás donutí zamyslet se nad „nekorelovanými portfólii“, ne?

Největší „masakr“ včera zažíval index Nasdaq, který nakonec zavřel se ztrátou  -1,74 % (v průběhu dne na tom byl ale i hůř). To samozřejmě znamená, že čtvrtek nebyl dobrý den ani pro akcie FAANG: Facebook (-1,44 %), Amazon (-1,45 %), Apple (-1,47 %), Netflix (-2,16 %), Alphabet/ Google (-2,41 %). Zeptáte-li se mě – po takové rally, co Nasdaq a FAANG akcie letos zažily –  co na to říkám, odpověď je jasná. Přeji si, aby bylo ještě víc takových dní.

Nyní se pojďme podívat na volatilitu, protože včera se stalo něco opravdu zajímavého. Benchmark S&P 500 byl na denních minimech -1,4 %, v tu samou dobu byl zároveň index VIX na denních maximech +51,1%. Tak to je opravdu něco, indexy padají o necelé procento a půl, což je prakticky nic, a strach nám vyskočí hned o 50 %?! Taková čísla jasně vypovídají o současném prostředí na trzích, kdy jsou všichni zvyklí na nepřetržitou levitaci a nedej bože, kdyby měl index spadnout přes 1 %. Pokud se pak podíváme na sezónnost VIXu, právě nám začíná živější roční období. Třeba se na trzích začne (krom neustálého rozšiřování rozvah centrálních bank) nakonec něco dít! 

Takové nečekané a nebojím se říci obrovské výkyvy VIXu mohou ale způsobit nemalé problémy u tzv. short volatility strategií, hlavně proto, že většina pozic je otevřená v extrémně nízké volatilitě a vega risk při VIXu 50 % + prakticky exploduje. (V překladu to znamená, že pokud shortujete volatilitu, shortujete vlastně VIX, čili 50% nárůst tohoto indexu neudělá vašim short vol. pozicím nic hezkého).

Ještě jedna kuriozitka k volatilitě. Včera před otevřením trhů jsem se díval na implikovanou volatilitu indexu S&P 500, která byla 2 %, což je prakticky nejníže, co může být. V ten samý moment byla implikovaná volatilita na Nasdaqu zhruba 57 %, což je zase velká disproporce. Pokud někdo z vás obchoduje opce, mělo by mu hned být jasné, jak takovou situaci využít…

Newsletter