Silná koruna ve slabém prostředí?

Klíčové body

  • Česká národní banka dále intervenuje, aby zabránila oslabení koruny.
  • Dle odhadů se celkové intervence vyšplhaly na nižší dvouciferné úrovně miliard euro.
  • I přes slabší averzi k riziku z posledních dní nevnímáme ekonomické prostředí jako nakloněné směrem k výraznému posílení koruny.
Zdroj: Depositphotos

Koruna proti euru zpevnila. Dokonce krátce na hodnoty naposledy dosažené před ruským napadením Ukrajiny. Otázkou je, zda za posílením stojí ekonomické fundamenty, nebo jde o „umělý“ pohyb. Předpokládáme, že lví podíl nese druhá varianta. Obměněná bankovní rada šlápla na intervenční plyn. Dost možná i proto, aby měla prostor pro srpnovou stabilitu sazeb.

Centrální banka kurz necílí. Necílí jeho konkrétní hodnoty ani intervenční objemy. I přesto při pohledu na graf proti euru vidíme, že se koruna od druhé poloviny května až do začátku července pohybovala bez výraznějších výkyvů pod hodnotou 24,75 za euro. Při srovnání s vývojem ostatních měn regionu, jako je polský zlotý a maďarský forint, je rozdíl ve volatilitě zcela očividný. Koruna byla jako přilepená, zatímco zlotý a forint volatilní oběma směry.

Posun přišel na začátku tohoto měsíce, kdy došlo na obměnu bankovní rady ČNB. Kurz koruny výraznými a v tu dobu pro zbytek regionu ojedinělými pohyby postupně zpevnil nejprve o deset a poté o dvacet haléřů. Aktuálně se ustálil v pásmu 24,50 až 24,55 za euro. Zde již do jeho vývoje mimo centrální banku vstoupila i tržní nálada, která se dá v posledních dnech popsat jako relativně optimistická. Například zlotý za posledních sedm dní zpevnil o procento a půl, forint o více než dva a půl procenta.

Česká národní banka letos intervenovala poprvé už v březnu v souvislosti s rizikově averzní náladou spojenou s válkou na Ukrajině. Tehdy šlo o zásah spojený především s rychlým oslabením v krátkém čase a likviditní situací korunového trhu. Postupem času ale přešla do režimu obrany koruny před déle trvajícími tlaky na oslabení. To podporovalo globální tržní prostředí spojené nejprve s revizí výhledu amerických sazeb směrem vzhůru a poté s makroekonomickým výhledem možné recese zatěžujícím procyklické euro a s ním i měny regionu.

Objem kumulovaných intervencí se dle odhadů vyšplhal na nižší dvouciferné úrovně miliard euro. Některé finanční instituce předpokládají, že se objem prodaných eur dostal až na 10 % držených devizových rezerv v bilanci centrální banky ke konci června. Tehdy měla ČNB k dispozici více než 150 miliard euro. Zásadní informace pak přišla od člena bankovní rady Oldřicha Dědka. Intervenujeme proti oslabování koruny. Použité prostředky jsou přitom daleko od bodu, v němž by banka začala mít pocit, že se rezervy významně krátí.

Je nutné připomenout, že intervence jsou pro centrální banku až „second best“ nástroj. Primární jsou úrokové sazby, o nichž obměněná rada zatím příliš neuvedla. V době psaní textu víme, že v boji s inflací má pomoci fiskální politika, netušíme ale, zda jsou zejména noví členové rady pro zvýšení sazeb s ohledem na inflační prostředí, nebo jejich stabilitu. Do zahájení mediální karantény před srpnovým zasedáním přitom zbývá zhruba týden.

Výhled tržních sazeb pracuje s možností zvýšení úroků ČNB na horizontu jednoho až šesti měsíců. Nemělo by se však jednat o úpravy dosahující velikosti úprav ze závěru loňského roku nebo letošního prvního pololetí. Hranice sedmi procent by tak nemusela být konečná.

I přes slabší averzi k riziku z posledních dní nevnímáme ekonomické prostředí jako nakloněné směrem k výraznému posílení koruny. Obchodní bilance, potažmo běžný účet, se propadla do deficitu. Hrozba evropské recese neoslabila. Naopak zesílila s nejistotou, zda Rusko nezastaví dodávky plynu do Evropy, případně je výrazně neoseká. Výpadek ruského plynu byl v podstatě všemi institucemi vytvářejícími prognózy označen za riziko číslo jedno mající dopad na evropské domácnosti i podniky. A spojený by nepochybně byl i s celkovým zhoršením tržní nálady, které by se na koruně podepsalo negativně.

Zároveň ale musíme pracovat s ochotou centrální banky dále intervenovat. Prostředků má dostatek a bod zvratu je, jak se zdá, zatím daleko. Kurz koruny by tak v nadcházejících týdnech mohl zůstat relativně silný ve slabém prostředí. Silný oproti červnu, a to v řádech nižších desítek haléřů, s rizikem možného dalšího přidání intervenčního plynu během letních měsíců.

Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0198 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0096 do 1,0255 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,58 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,10 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,95 do 24,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView