Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Silný marketing a dotace. Část „zelených“ investic je stále nejistá

Přemýšlíte o „zelené“ investici? Klíčový je průzkum trhu. Je tady část, kolem které je velký hype, je podpořená silným marketingem a také dotacemi technologií. Pak je část, kde je výrazně větší jistota, protože zelené technologie dávají ekonomický smysl i bez dotací a státní podpory, řekl v rozhovoru pro Roklen24 generální ředitel společnosti Nano Energies Stanislav Chvála.

Jak byste zhodnotil současný stav energetického trhu? Jak se v této oblasti projevily dopady koronaviru, zejména by nás zajímalo srovnání prvního čtvrtletí bez pandemie s druhým už s pandemií a s celosvětovými uzavírkami. 

Současný stav energetického trhu nejlépe vystihuje slovo “dynamický”. To platí i pro srovnání prvního a druhého čtvrtletí, které přineslo spoustu změn. S příchodem prvního jarního lockdownu se ceny výrazně propadly mimo hodnoty, na které byl trh zvyklý.  Uzavřely se velké továrny, na trhu byl přebytek elektřiny, došlo k rapidnímu snížení cen. Některé energetické firmy začaly výrazně urychlovat procesy, posunuly se v přemýšlení, mnoho z nich skončilo ve ztrátách. Určitě se tak změnil i jejich přístup ke vnímání rizik.

Druhá otázka tak trochu navazuje na první. Česká národní banka sleduje dopady koronaviru na českou ekonomiku prostřednictvím spotřeby elektřiny (odkaz zde). Ukazuje se, že domácí hospodářství se dostalo za koronavirové dno a postupně oživuje. Sledujete podobný trend, pokud se zaměříme na spotřebu především firem, případně i domácností?

Po skončení lockdownu začala celková spotřeba elektřiny zpátky narůstat a s tím rostly také ceny. Jejich výšku ovlivnily i vyšší ceny povolenek a spekulace některých hráčů na trhu. Teď, po dalších uzavírkách a nových opatřeních, cena elektřiny znovu klesá. Jaro bylo skutečně skokové, plné změn. Ekonomiku to jednoznačně ovlivnilo, některé podniky po prvním lockdownu už neobnovily svůj provoz. A stejně tak se ceny elektřiny nevrátily na úroveň před covidem.

Zaměřujete se hlavně na obnovitelné zdroje. To je velké téma, ať už v Evropě v rámci plánu na obnovu ekonomiky po pandemii, tak aktuálně v USA, kde je s těmito zdroji spojován prezidentský kandidát Biden. Že jde o velký „hype“ pak podtrhuje vývoj „zelených“ akcií, případně „zelených“ ETF. Právě na finančních trzích ale někteří skeptici zmiňují, že toto nadšení ochabne, minimálně proto, že přechod na „zelenou“ ekonomiku bude velmi zdlouhavý. Jaký je váš názor? Co byste řekl člověku, který si „zelenou“ investicí není jistý a hledá argumenty pro a proti?

Nepochybně je tady část trhu, kolem které je velký hype, je podpořená silným marketingem, k dokonalosti dotaženými prezentacemi a také dotacemi technologií. Investovat tady je spíše nejisté, protože nikdo přesně neví, jak to dopadne. A pak je část trhu, kde je naopak výrazně větší jistota, protože zelené technologie tady dávají ekonomický smysl i bez dotací a státní podpory. To je třeba fotovoltaika, baterky a další příklady z oblasti udržitelnosti.

Doporučil bych proto hlavně důkladný průzkum trhu. Zmapovat si, které technologie na trhu jsou, jak daleko mají do do doby než budou rentabilní i bez dotací, nebo jestli funkční už třeba jsou.  Doporučil bych podrobnější analýzu a nevrhal se do investic, které mají dlouhodobou křivku rentability, například v horizontu 10 – 20 let. Vyjít to investičně může, ale rizika jsou obrovská. Rozhodně bych neinvestoval jen proto, že je technologie zelená. Stejně jako v jiných oblastech, i tady je je důležité k tomu přistupovat s rozvahou. I proto, že ta část trhu, která je podpořená silným marketingem, je poměrně široká.

A poslední otázka. V mnoha odvětvích ekonomiky představuje koronavirus mezník, který danou oblast obrátil naruby. Je tohle případ i energetického sektoru, nebo ten zůstává v podstatě beze změn?

Určitě ano. Změna se dotkla i energetického sektoru tak, jak jsem situaci popsal v odpovědi na první otázku.

Stanislav Chvála je od roku 2018 generální ředitel společnosti Nano Energies, kterou směřuje k naplnění dlouhodobých vizí o sdílené a udržitelné energetice. Ve společnosti se mu podařilo vytvořit nové produkty pro zákazníky, rozšířit aktivity společnosti na nové trhy a navázat nová partnerství napříč oborem. Zasazuje se o faktické informování o původu elektřiny z obnovitelných zdrojů, rozvoj využívání energetické flexibility v Česku i zahraničí a pomáhá start-upům v energetice testovat nápady a obchodní strategie v nově vzniklých Nano Labs. Před příchodem do Nano Energies pracoval v energetice v Česku i ve Velké Británií a v bankovnictví.Vystudoval University of Hull, obor Mezinárodní a finanční ekonomie a následně získal titul MBA v oboru finance na University of Manchester.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter