Silný růst na Wall Street, díky akciím Apple a ropě

Americké akciové trhy v úvodu nového týdne výrazně zpevnily. K růstu jim pomohly akcie Applu a energetických firem, které podpořila dražší ropa. Ceny ropy se kvůli obavám z výpadků světových dodávek této suroviny vyšvihly až na půlroční maximum.

Index Dow Jones v závěru stoupl o 0,99 procenta na 17 709,64 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 zpevnil o 0,98 procenta na 2066,63 bodu. Index trhu Nasdaq přidal dokonce 1,22 procenta a skončil na 4775,46 bodu.

„Myslím, že Apple a ropa opravdu zastíní všechno ostatní,“ řekl JJ Kinahan, hlavní stratég firmy TD Ameritrade. Akcie firmy Apple dnes stouply o 3,7 procenta poté, co společnost Berkshire Hathaway vlivného amerického investora Warrena Buffetta oznámila, že nakoupila akcie v této firmě v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů. Akcie Apple tak zažily nejlepší den od března.

Japonský jen dnes na devizových trzích oslaboval. Kromě nejnovějších spekulací o připravenosti Japonska k intervencím na měnovém trhu k poklesu kurzu japonské měny přispěla i větší ochota investorů riskovat díky tomu, že rostly ceny ropy.

Dolarový index ke koši šesti hlavních světových měn klesl o desetinu procenta na 94,54 USD. Euro k dolaru vykazovalo nárůst o zhruba jedno procento na 1,1319 USD.

Newsletter