Silný trh práce vybudil Wall Street k růstu. Tekmira +16 %

Americké akcie zaznamenaly v pátek silnou rally po silných datech z trhu práce v podobě zejména tvorby nových pracovních míst. Dow zaznamenal největší zisk za posledních sedm měsíců. Index SPX si užil svůj největší jednodenní zisk za téměř dva měsíce a Dow dokonce za sedm měsíců. Míra nezaměstnanosti poklesla pod magickou úroveň šesti procent na 5,9 %.

Nezaměstnanost v USA nejníž za 6 let, silná tvorba míst

Index SPX vzrostl o 1,12 % o 21,73 b. na 1967b., index Dow si připsal 1,24 % a páteční obchodování završil na 17009 b., v silné růstové fázi pokračoval i technologický Nasdaq, který přidal další procento. Americká ekonomika v září přidala 248 000 pracovních míst a trh práce se ukázal silnější, než předpovídaly prognózy. Americký obchodní deficit poklesl o 0,5 %, což představuje nejnižší úroveň od ledna.

Akcie Tekmira Pharmaceuticals vyskočily o 16 % poté, co se ve Spojených státech šíří strach z eboly. Tekmira je jednou z mála biotechnologických společností, pracujících na vývoji léku proti tomuto onemocnění.

Wall Street zasáhla ebola. Těží z ní farmacie, padají aerolinky

Naopak silně poklesla cena zlata a výrazně poklesla i cena ropy. Ropné akcie byly mezi nejhoršími na indexu SPX. Například akcie Diamond Offshore Drilling poklesly o 5,25 %.

Snad odlehčující, ale i s racionálním ekonomických vzkazem, je povzdechnutí ještě nedávno šéfa Fedu Bena Bernankeho nad tím, že chtěl refinancovat svou hypotéku a neuspěch a jeho úvaha, zda banky se svými hypotečními standardy nezašly příliš daleko. 

Při pátku: Bernanke chtěl refinancovat hypotéku. Neuspěl

Newsletter