Singer: Bez intervencí by ekonomika rostla mnohem slaběji

Pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta. Na dnešní přednášce na Právnické fakultě UK to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná míra inflace byla 0,4 procenta.     

„Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje,“ uvedl dnes Singer s tím, že v roce 2013 ekonomika poklesla o 0,7 procenta. Podle něho oslabení koruny přispělo k loňskému růstu více než jedním procentním bodem. Dalším impulzem byla rozpočtová politika a vývoj v eurozóně.     

Tomšík: Čím bude koruna blíž 27 za euro, tím spíš zareagujeme

Guvernér ČNB dále řekl, že ekonomika oslabením kurzu koruny nepotřebovala získat zpět konkurenční schopnost, ale podpořit domácí poptávku. „Neprováděli jsme politiku ožebračování sousedů,“ uvedl. Oslabení koruny se ukázalo podle něj jako prospěšné a dokonce ještě potřebnější, než se zdálo v listopadu 2013.     

Další ekonomický vývoj bude podle Singera slušný. „Letos zažijeme rozumný růst mezi dvěma až třemi procenty. Další rok by ekonomika mohla ještě více zrychlit,“ uvedl.     

ČNB začala s měnovými intervencemi na podzim 2013 s cílem udržet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR. Centrální banka zároveň uvádí, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí roku 2016. 

Newsletter