Singer: Česká ekonomika vzrostla za dvacet let o dvě třetiny

Česká ekonomika rostla v letech 1993 až 2013 reálně o 67 procent, zatímco polská o 133 procent, slovenská o 129 procent a maďarská o 48 procent. Na konferenci na téma 25 let svobodného podnikání to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. 

K dohánění vyspělých zemí dochází v ČR a okolních státech ale podle něj rychleji než na základě běžně používaných temp růstu založených na reálném HDP. Singer totiž zpochybnil výpočty statistických úřadů, které podle něj růsty ekonomik podhodnocují. Neberou dostatečně v potaz zvyšování kvality výrobků. V ČR a na Slovensku jde o podhodnocení o 3,5 procenta ročně, v Maďarsku a na Slovensku o dvě procenta ročně. 

„Život je nesrovnatelně svobodnější a bohatší než před 25 lety. Životní úroveň se v Česku více než zdvojnásobila,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V dnešním rozkolísaném světě je podle něj ČR vnímána stále jako země s velkým potenciálem. „Náš obraz v zahraničí je lepší než v zrcadle, které jsme si nastavili,“ dodal.

Generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka připomněl, že v letech 1991 až 1993 se již za tři roky provedlo provést manévr, který změnil profil ekonomiky zaměřené na těžký a zbrojní průmysl a na východ v orientaci na západní trhy. Cesta byla úspěšná, ale jedna z možných, podotkl bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Někdejší ministr hospodářství Karel Dyba odmítl pojmenování procesu termínem ‚šoková terapie‘. Připomněl tehdejší obavy z inflační spirály, která by znamenala ztrátu důvěry v transformaci. 

Europoslanec Luděk Niedermayer míní, že design transformačního procesu byl dobrý. „Co se neodehraje na začátku, často se neodehraje nikdy,“ poznamenal.

V diskuzi byl zmíněn také takzvaný bankovní socialismus, tedy chování tuzemských bank, které zůstaly dlouho státní a úvěrovaly tuzemské podniky. „To, co zde zaznělo, byla kritika bankovního systému v letech 1996 -1997. Ten byl ale nevyhnutelný, kdyby se banky chovaly tvrdě, ekonomický propad a dopady na podniky by byly mnohem horší,“ uvedl ekonom konfederace odborů Jaroslav Ungerman. Bývalý prezident Václav Klaus proti připomenutí bankovního socialismu protestoval. „To je politická nálepka, to není analytický termín,“ dodal. 

Kysilkovi na současné situaci nejvíce vadí, že jsou zde stále dramaticky negativní podmínky pro podnikání, podnikatelé musí bojovat proti džungli předpisů, proti byrokracii. 

Newsletter