Singer pro CNBC: Volnou politiku ECB potřebujeme

Nákupy státních dluhopisů Evropskou centrální bankou, o nichž bude pravděpodobně rozhodnuto v úvodu příštího roku, jsou krokem, který má jednoznačnou podporu guvernéra České národní banky. Miroslav Singer to řekl v rozhovoru pro televizi CNBC, která se v rámci tohoto týdne zaměřuje na region CEE.

„Další uvolnění by pro nás bylo prospěšné. Volná měnová politika ze strany ECB je pro nás nezbytná, jelikož jsme úzce propojeni s eurozónou a v dlouhém období pro nás znamená silnější poptávku z tohoto regionu…,“ uvedl guvernér ČNB. Dodal přitom, že může nějakou dobu trvat, než se efekty uvolňování měnové politiky projeví i ve slabších částech měnové unie. Mezitím je ale slabší euro podporou pro největší země regionu a tím působí jako určitý „štít“ i pro českou ekonomiku.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

Slábnoucí společná měna eurozóny, která se proti dolaru v listopadu dostala na dvouleté minimum, podle Singera především podpořila německý export. „Slabé euro nese určitě více výhod pro členy eurozóny, na nichž jsme relativně více závislí. Uvolněná měnová politika ve spojení se slabým eurem nám bude dále prospívat a izoluje nás od toho nejhoršího, což již v eurozóně proběhlo,“ řekl Singer.

Česká ekonomika je podle guvernéra ČNB v dobré kondici díky domácím faktorům, při růstu investic v zemi. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí vzrostl podle revidovaných údajů o 0,4 % oproti předchozímu kvartálu a o 2,4 % meziročně. K tomu Singer dodává: „V loňském roce byla ČR ve spodní třetině zemí EU co do růstu ekonomiky, nyní jsme v horní třetině, tedy změna je vcelku dramatická.“

Česká ekonomika oživuje, ukázala revize

Singer: Česká ekonomika přepíná na vyšší růst

Zda se Evropská centrální banka odhodlá k dalšímu uvolnění měnové politiky, které je podle Singera „nezbytnou“ podporou pro českou ekonomiku, ukáží další měsíce. ECB znovu zasedá již zítra, žádné dramatické oznámení v tomto směru se ale zatím nečeká. Ačkoli Draghi v listopadu signalizoval připravenost konat na podporu evropské ekonomiky více, bude-li třeba, ekonomové již nečekají zásadní kroky do konce roku. To je v souladu s prohlášením viceprezidenta ECB Constancia z konce listopadu, podle něhož bude ECB schopna posoudit potřebu zahájení nákupů vládních dluhopisů v prvním kvartálu příštího roku.

Verdikt o QE by měl padnout v 1Q, zní z vedení ECB

ECB již nakupuje od bank v regionu kryté dluhopisy a balíky bankovních úvěrů označované jako ABS (aktivy kryté cenné papíry), poté co v září snížila úrokové sazby na nová minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Draghi potvrdil záměr posílit těmito kroky bilanci ECB na úrovně ze začátku roku 2012, tj. zhruba o 1 bilion eur.

Newsletter