Skomírající rudý drak a příležitost v riziku

Cosi prapodivného se děje na čínských trzích a v ekonomice. Po masivní 150% akciové rally přišel náhlý pád, který zabolel nejednoho investora. Čínská garnitura se ale snadno nevzdává. Do chodu trhů byla implementována mnohá opatření, jež měla strmý propad zastavit. Nepovedlo se, akciové indexy, i přes lehký zvrat několika málo dní, opět klesají.

Rudý drak přiostřuje. Boj proti pádu pokračuje

Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!

Čínský rudý drak tak jako by ztrácel pevnou půdu pod nohama. Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz, je přesvědčen, že rudá vláda asijské mocnosti má prostředky k tomu, aby akciím připravila alespoň „hladké přistání“, nicméně z hlediska udržení stanoveného ekonomického růstu už je bez šťávy.

„Čína již není déle lokomotivou globálního růstu, což s sebou přináší nepříjemnou zprávu jak pro čínské společnosti, tak i pro světový trh komodit,“ řekl ve své rozhovoru pro server CNBC El-Erian. I přesto, že čínská ekonomika za druhé čtvrtletí dosáhla svého 7% cíle růstu, je ekonom silně skeptický ohledně dalších měsíců. Zpomalení se netýká pouze akciových trhů, ale rovněž i komodit. Vzhledem k tomu, že je Čína jedním z největších zpracovatelů komoditních surovin, dá se očekávat pokles i v jejich případě. Potvrzuje to například CRB Commodity index, jenž klesl převážně pod vahou propadu zlata na nejnižší hodnoty od března 2010.

Do čeho investovat?

V souvislosti i s děním v Číně, radí El-Erian vyhnout se akciím, jejichž růst je podpořen expanzivní politikou centrálních bank. Přesně to je případ druhé největší ekonomiky světa, kde před nedávnem došlo k již čtvrtému snížení hlavní výpůjční i depozitní sazby společně s osekáním povinných minimálních rezerv vybraných institucí. Jako alternativa, kterou sám ekonom upřednostňuje, se nabízí například private equity investice.

„Právě se dostáváme z období, kdy dodatečná likvidita byla hlavním motorem ceny aktiv,“ popsal situaci El-Erina. „V tuto chvíli ale vývoj trhů jasně naznačuje, že tato podpora již není dostatečná. To, co je teď potřeba hledat, jsou fundamenty.“

Na základě tohoto tvrzení je tak nutné se zaměřit na diverzifikaci. Investoři by měli „zatížit“ své portfolio realokací do dvou druhů aktiv. Prvním je hotovost, která přináší možnost přizpůsobení se okamžitému vývoji trhu. Druhým jsou pak rizikovější a méně likvidní instrumenty, jako například private equity. Právě ty totiž nejsou tak snadno ovlivnitelné činností centrálních bank.

Vybírejte pečlivě

„Nezanedbávejte zajímavé příležitosti, na které lze narazit ve světe startupů a private equity,“ radí El-Erian. V tomto směru pak poukazuje na revoluci v tradičních sektorech, jako jsou například technologie či finance.

Avšak pozor, ne každá země je v tomto směru na stejné úrovni. V případě již zmiňované Číny se v oblasti private equity, byť není mezi investory populární jako například USA, spekuluje o nafukující se bublině.

Dle dat konzultantské společnosti KPMG připlulo za druhé čtvrtletí do Asie zhruba 10,1 miliardy dolarů v private equity a venture capital investicích, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 45 %. Právě v Číně panuje největší obava v případě technologických startupů. To potvrzuje i Dave McClure, zakladatel inkubátoru 500 Startups. Dle jeho názoru je dění na čínském startupovém trhu „lehce šílené“, což ve výsledku vede k přehnaně vysokým cenám.

Lesk i bída investic do private equity nejen v ČR

Newsletter