Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Skryja (Verdi Capital): Čína? Strach z 2. největší ekonomiky je opodstatněný

Nabalování čínského dluhu nejde provozovat do nekonečna. V závěru na to doplatí zejména spotřebitelé. Na každý dolar, který Čína v HDP vyprodukuje je totiž potřeba šest dolarů půjčených. Čínští spotřebitelé jsou virtuálně bohatí zejména kvůli měně. Na tom se v rozhovoru o Číně shodli ředitel Vltava Fund Daniel Gladiš a portfolio manažer Verdi Capital Jakub Skryja. Může podle nich zahraniční investor na čínském propadu vydělat, nebo se má jen zajistit?

Strach z Číny jako hrozby pro globální trhy je opodstatněný. Tamní ekonomika za posledních 30 let nezažila ani jeden rok recese a její HDP roste stabilně každým rokem. To vše ale za přítomnosti 300procentního dluhu k HDP. Jak dlouho ještě bude dluh druhé největší ekonomiky na světě růst, než přijde zpomalení? Podle Jakuba Skryji to může trvat dny, ale i roky.

Jakmile však tento okamžik přijde, nebude cesty zpět, uvedl v rozhovoru Daniel Gladiš. 

Portfolio manažer Verdi Capital Jakub Skryja vystoupí na České investiční konferenci, která se bude konat 23. – 24.listopadu v Praze.

 

Newsletter