Slabá evropská ekonomika trhy do ztrát nestrhla, v Praze sílily banky

Evropské trhy dnes v průběhu dne dokázaly umazat úvodní ztráty a nad slabými údaji z ekonomiky tak převážilo uklidnění sentimentu. K němu přispěl ruský prezident Putin, který ve svém projevu na Krymu uvedl, že Rusko udělá vše pro zastavení krveprolití a konflikt s okolním světem není pro Moskvu vítaný.

Ztráty následovaly po výrazně horších datech z německé ekonomiky. Čtvrtletní hrubý domácí produkt se v Německu snížil o 0,2 % po 0,8% růstu v předchozím kvartále. Nedařilo se ani ekonomice Francie, druhé největší v eurozóně, která stagnovala. Růst HDP eurozóny pak po ruských konfliktech zpomalil z 0,2 % na 0 %.

Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

Eurozóna stagnuje. Inflace je nejníž od října 2009

Červencová inflace v eurozóně zvolnila na meziroční pouze 0,4 procenta, meziměsíční pokles dosáhl 0,7 procenta, a míra růstu cen je tak nebezpečně nízko. Investoři mohou začít vyvíjet tlak na Maria Draghiho, aby spustil kvantitativní uvolňování.

Co se týče indexů, německý DAX vzrostl o 0,29 %, francouzský CAC 40 +0,25 %, italský MIB -0,29 %, britský FTSE +0,4 %. Výnosy z německých 10letých dluhopisů poklesly pod 1 %.

Nedařilo se energetice RWE, která poklesla o více než 2 % poté, co v první polovině hospodářského roku poklesl zisk o více než 40 %. Akcie ThyssenKrupp vzrostly o 0,36 %, výrobce oceli zvýšil svůj výhled zisku pro rok 2014.

Obchodování na pražské burze dnes probíhalo povětšinou se zisky, index PX si připsal 0,75 %. Pomohly mu k němu obě banky – Erste o necelé procento silnější a Komerční s bezmála 2% ziskem. Erste nerozhodilo po včerejším downgradu maďarské divize ze strany Moody’s ani dnešní snížení ratingu skupiny od Standard & Poor’s. Akcie ČEZu je mírně zeslábly na závěrečných 604 Kč.

Standard & Poor’s srazila rating Erste, Raiffeisen a UniCredit kvůli zatažení do záchrany Hypo Alpe

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s. 

Newsletter