Slabší energetika vytlačila německý průmysl do červených

Že si průmysl v největší evropské ekonomice nevedl zrovna valně, bylo jasné ze včerejších údajů o továrních objednávkách, a dnes tento dojem podtrhla statistika o průmyslové výrobě. Německý průmysl v listopadu meziměsíčně klesl o 0,1 %, a to při očekávání 0,3% růstu. Zklamání ale může tlumit výrazná revize růstu za předchozí měsíc říjen na 0,6 % z 0,2 %.

Jedná se o první pokles průmyslové výroby v Německu za tři měsíce, způsobený především produkcí v sektoru energetiky o 2,4 %. Stavební výroba se snížila o 0,6 %, zatímco zpracovatelský sektor posílil o 0,3 %.

Německý průmysl poklesl také v meziročním srovnání a to tempem 0,5 %, očekáván byl 0,6% pokles. I v případě meziroční statistiky došlo k vzestupné revizi za říjen, kdy průmysl posílil o 1,2 % (dříve 0,8 %).

Německý průmysl zadrhává, objednávky silně propadly

Včera zveřejněné tovární zakázky německých firem v listopadu propadly o 2,4 %, meziročně pak o 0,4 %. Největší ekonomika a motor Evropy se ve 3Q těsně vyhnul recesi a podle Bundesbank byl konec roku zřejmě „velmi opatrný“.

V Německu dnes byla zveřejněna také statistika o zahraničním obchodu Německa. Pokles exportu zrychlil na 2,1 % z 0,4 % v říjnu, zatímco dovoz vzrostl o 1,5 % po 3,3% propadu v předchozím měsíci. Německá obchodní bilance zakončila listopad v přebytku 17,9 mld. eur, nižším oproti říjnové bilanci 22,1 mld. EUR.

Newsletter