Slabý start roku. Světová banka zhoršila prognózu růstu světové ekonomiky

Světová banka snížila odhad růstu globální ekonomiky v letošním roce na 2,8 % z 3,2 % prognózovaných v lednu. Důvodem je krkolomný začátek roku, kdy se sečetly negativní vlivy mimořádně chladného počasí ve Spojených státech, konfliktu na Ukrajině i pokračujícího útlumu v Číně, uvedla SB ve včerejším reportu.

Po slabém úvodu by však hospodářský růst ve zbytku roku měl pozvolna nabrat na rychlosti. Prognóza růstu HDP pro příští rok zůstala nezměněna na 3,4 %, pro rok 2016 čeká zrychlení na 3,5 %.

Oživení ve vyspělém světě nabírá na síle a nadále táhnou globální ekonomiku skrze lepšící se domácí poptávku a oživující trh práce. Skupina vyspělých ekonomik letos podle prognózy poroste o 1,9 procenta, příští rok zrychlí expanzi na 2,4 procenta a v dalším roce na 2,5 procenta. Eurozóna by měla vykázat růst o 1,1 %, zatímco americká ekonomika by po poklesu v 1Q měla celoročně posílit o 2,1 %. Lednový odhad pro USA činil 2,8 %.

Ekonomiky rozvíjejících se zemí porostou letos jen o 4,8 %, nikoli o 5,3 %, jak banka předpovídala v lednu. Zhoršená prognóza je odrazem velmi slabého prvního čtvrtletí. „Růstová tempa v rozvíjejícím se světě zůstávají až příliš skromná na to, aby vytvořila pracovní místa, která potřebujeme ke zlepšení životů nejchudších 40 procent světa, uvedl ve zprávě prezident SB Jim Yong Kim. Už příští rok ale rozvojové ekonomiky podle banky zrychlí růst na 5,4 % a v roce 2016 na 5,5 %.  

Newsletter