Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Slabý závěr týdne. Dow Jones se i tak udržel nad 20 tis. body

Americké akcie během dnešního obchodování převážně oslabovaly kvůli neuspokojivým firemním ziskům a údajům o ekonomice. Dow Jonesův index se nicméně udržel nad psychologickou hranicí 20.000 bodů, přes kterou se poprvé v historii přehoupl ve středu. Pozornost investorů se nadále soustřeďuje na kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,04 procenta a obchodování uzavřel na 20.093,78 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,09 procenta na 2294,69 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však zvýšil o 0,10 procenta na 5660,78 bodu.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 1,3 procenta. S&P 500 stoupl o procento a Nasdaq se zvýšil o 1,9 procenta.

Proč by Amerika neměla být tak v klidu?

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že růst ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 1,9 procenta z dvouletého maxima 3,5 procenta ve třetím kvartálu. Analytici přitom tempo růstu podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 2,2 procenta.

Dolů dnes zamířily například akcie ropného gigantu Chevron, jehož čtvrtletní zisk zaostal za očekáváním. Kvůli neuspokojivým čtvrtletním výsledkům oslabovaly rovněž akcie výrobce spotřebního zboží Colgate-Palmolive či společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google.

Miliardář: Brilantní proslov! Úpadek k socialismu skončil

Překvapivě příznivé výsledky naopak vykázali výrobce softwaru Microsoft a dodavatel čipů Intel. Akcie obou podniků posílily a tržní hodnota Microsoftu se poprvé od roku 2000 přehoupla přes hranici 500 miliard dolarů (12,6 bilionu Kč).

Na devizovém trhu dnes dolar nadále těžil z nadějí, že Trumpova politika podpoří růst ekonomiky Spojených států. Vyhlídky na snížení daní a zvýšené rozpočtové výdaje podle analytiků prozatím zmírňují obavy z obchodního protekcionismu.

V závěru dnešního obchodování v New Yorku vykazoval dolar vůči japonskému jenu nárůst o 0,5 procenta na 115,11 JPY. Libra vůči dolaru ztrácela 0,3 procenta na 1,2559 USD, euro si nicméně k dolaru připisovalo 0,1 procenta na 1,0693 USD.

Americká ekonomika loni rostla. Ovšem nejpomaleji za pět let

Newsletter