Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Sloučení. Ethereum úspěšně implementovalo Proof-of-Stake protokol

Zdroj: Depositphotos

Ve čtvrtek 15. 9. 2022 absolvovala druhá největší kryptoměna Ethereum takzvané „sloučení“ (The Merge) a přešla z původního konsenzuálního mechanismu PoW (proof-of-work) na konsenzuální protokol PoS (proof-of-stake). A zatímco původně Ethereum spotřebovávalo zhruba 0,2 % světové produkce elektřiny, dnes už mu stačí pouhý zlomek tohoto množství.

Minulý čtvrtek zhruba v 06:44 UTC (koordinovaný světový čas) Ethereum, druhá největší světová kryptoměna, úspěšně absolvovala přechod na nový protokol.

Přechod z PoW (proof-of-work) na PoS (proof-of-stake) zásadně změnil způsob, jakým Ethereum ověřuje transakce na svém blockchainu. Ověřování transakcí už neprobíhá formou tzv. těžby, která spotřebovává obrovský výpočetní výkon, místo toho dávají držitelé své ethery k dispozici ve formě podílů. PoS protokol spotřebovává zhruba o 99,95 % méně energie než mechanismus PoW, který měl stejnou spotřebu elektřiny jako celé Chile, tedy zhruba 0,2 % celkové světové spotřeby elektřiny. A protože lidé, kteří dají své ethery k dispozici pro účely ověřování, jsou odměňováni nově vydávanou měnou, znamená nižší spotřeba energie zároveň vydávání menšího objemu nových etherů, čímž se minimalizuje „ředění“ stávajícího množství.

Nová kapitola nejen pro Ethereum, ale pro kryptoměny obecně

Podle nás patří „sloučení“ mezi události s největším dopadem od vzniku bitcoinového bloku v lednu 2009. Je to poprvé, co takto významná kryptoměna změnila svůj konsenzuální rámec. Tento přechod nijak nenarušil provoz sítě, která zajišťuje prostředky v hodnotě více než 410 miliard dolarů v nativní kryptoměně, stablecoinech, nezaměnitelných tokenech NFT i jiných tokenech.

V posledních letech se stále živěji debatovalo o tom, zda je správné, aby PoW koncept spotřebovával tolik elektřiny. Dneškem se Ethereum od této debaty navždy odpoutalo a nechalo Bitcoin v prachu cest za sebou. Ten totiž spotřebovává zhruba 0,42 % celkové světové produkce elektřiny, což odpovídá spotřebě Kazachstánu, takže zatímco Etherea už se tato debata netýká, pro Bitcoin je aktuálnější než kdy dřív. A navzdory tomu, že úspěšné „sloučení“ Etherea jasně ukazuje, že je možné se konceptu PoW zcela zbavit, Bitcoin zatím přechod na rámec PoS neplánuje.

Dokáže si Ethereum prokazatelně udržet stabilitu?

Vývojáři Etherea sice na přípravách přechodu na PoS pracovali celé roky, zatím ale tento rámec neprokázal dlouhodobou konzistentnost, pokud jde o decentralizaci a odolnost v autentických podmínkách. Toho může adekvátně dosáhnout, jen když se dokáže v produkčním prostředí vyhnout vážným problémům za různých podmínek na trhu. Dostatečný důkaz chce čas a hodiny se rozběhly teprve nyní. Není to sprint, ale maraton. Jen čas tedy ukáže, zda bude mít ethereem využívaný rámec PoS srovnatelnou stabilitu jako starší a osvědčený rámec PoW.

Zdroj: Saxo Bank

Newsletter