Slováci budou mít novou vládu, koalice podepsala smlouvu

AKTUALIZOVÁNO – Slováci budou mít ani ne měsíc po parlamentních volbách novou vládu. Předsedové čtyř politických stran dnes podepsali koaliční smlouvu. Nejsilnější zastoupení v novém kabinetu, který vzejde z nedávných parlamentních voleb, budou mít sociální demokraté (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica.

Poprvé v novodobé historii Slovenska budou součástí vládní koalice nacionalistická SNS a strana Most-Híd, která zastupuje početnou maďarskou menšinu. Most-Híd ještě donedávna odmítal spolupráci se SNS, která byla součástí koalice za první Ficovy vlády v letech 2006 až 2010, kdy byly vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem napjaté. Tehdejší předseda SNS Ján Slota nešetřil slovními výpady proti Maďarům.​

Poučení ze slovenského vývoje

„Pokud chceme, aby se Slovensku nadále dařilo, potřebujeme elementární bezpečnost a klid v zemi. Proto si přeji, aby kromě programových priorit, na kterých jsme se shodli, to byla právě bezpečnost Slovenské republiky a bezpečnost našich občanů, která je základem dalšího klidného vývoje Slovenské republiky,“ řekl Fico po podpisu koaliční smlouvy. Tomu předcházela minuta ticha za oběti dnešních teroristických útoků v Belgii.

Předseda SNS Andrej Danko řekl, že koaliční strany přistoupily ke značným kompromisům. „Nepochybně jsou mezi námi věci, které vnímáme jinak. Vědomi si odpovědnosti, jsme překonali svá ega,“ řekl šéf druhé nejsilnější koaliční strany.

Podle předsedy strany Most-Híd Bély Bugára výsledky parlamentních voleb ukázaly, že Slovensko se mění. „Volební výsledky postavili každého z nás před těžké rozhodnutí, a to v období, kdy před Evropou jsou nové výzvy,“ řekl Bugár, jehož strana čelila kritice dalších stran pravého středu za to, že se spolu se stranou Síť nakonec rozhodla vytvořit vládu se sociálními demokraty.

Slovenskému premiérovi Ficovi a jeho Směru-SD nemálo stouply naděje na sestavení nové vlády a šance na pravicovou naopak…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 13. březen 2016

 

Nejvíce, až devět křesel včetně postu premiéra, připadne v novém patnáctičlenném kabinetu Směru-SD, který volby 5. března sice vyhrál, ale současně přišel o většinu ve sněmovně. Předsedu sociálních demokratů Fica, který je nejdéle sloužícím premiérem od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, následně prezident Andrej Kiska pověřil sestavením nové vlády. Na ministerských postech zůstanou například současný šéf diplomacie Miroslav Lajčák a také ministři financí, vnitra, sociálních věcí nebo kultury.

Vytvoření čtyřkoalice umožnily dvě strany pravého středu, Most-Híd a Síť, které změnily svůj dřívější odmítavý postoj k povolební spolupráci se sociální demokracií. Zejména strana Síť po rozhodnutí jednat o vytvoření koalice se Směrem-SD čelila vnitrostranickému rozkolu a její řady opustili tři z deseti zvolených poslanců. Ze stejného důvodu přišla o jednoho poslance i strana Most-Híd. I bez těchto čtyř poslanců bude mít koalice ve 150členné sněmovně 81 hlasů, tedy potřebnou většinu ke schválení programového prohlášení vlády i k prosazení běžných zákonů.

Slovenské volby: Fico získal i ztratil nejvíc

„Sestava národní dohody má před sebou jeden velký úkol, a to svým vlastním výkonem vrátit mnoha zklamaným lidem důvěru v to, že stát pro ně nemusí být zdrojem starostí, ale poskytovatelem veřejných služeb a že v něm platí rovnost před zákonem,“ uvedl k nové vládní koalici předseda strany Síť Radoslav Procházka.

Současná Ficova vláda v souladu s ústavou podá demisi po první povolební schůzi sněmovny, která se uskuteční ve středu a na které noví poslanci kromě jiného složí slib a budou volit vedení Národní rady. Následně hlava státu bude moci jmenovat novou vládu.

Newsletter