Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Služby se stávají tahounem čínské ekonomiky

Co včerejší čínská data z průmyslu na optimismu ubrala, to dnes přidávají údaje o vývoji sektoru služeb. A opět se shodly oba sledované indexy nákupních manažerů. Ten sestavovaný pod hlavičkou HSBC rostl v srpnu nejvýrazněji za 17 měsíců a druhý, vládní se odrazil z červencového 6měsíčního minima.

Pekingským statistickým úřadem prezentovaný index PMI mírně vzrostl na 54,4 bodu z červencových 54,2 bodu. Na něm nezávislý výsledek průzkumu společnosti Markit Economics pro HSBC vylétl na 54,1 bodu z červencové úrovně 50 bodů, což je hranice dělící růst od poklesu.

Oba dnes představené údaje tak poukazují na silný růst sektoru služeb a mírní tak obavy z oživení druhé největší ekonomiky světa, dosud převážně orientované na průmysl, kde aktivita ochlazuje. Včera zveřejněné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesaly a přiblížily se tak blíže 50 bodům.

„Výhled pro ekonomiku ve druhém pololetí s sebou stále nese rizika na spodní straně plynoucí z poklesu realitního sektoru,“ komentuje sadu údajů hlavní ekonom HSBC pro Čínu. „Vrcholní představitelé by měli přistoupit k dalším podpůrným krokům,“ dodává a potvrzuje tak všeobecné očekávání trhu.

Srpnové údaje mimo jiné poukazují na opačné trendy ve vývoji zaměstnanosti v sektorech výroby a služeb. Služby podle vládních údajů obsáhly 46,6 procenta hrubého domácího produktu země v prvním pololetí, což je meziročně o 1,3 procenta více.

Newsletter