Směřujeme ke globální krizi?

Zdroj: Depositphotos

Fed ignoruje riziko recese a hodlá pokračovat v restriktivní měnové politice. Jak mohou trhy reagovat?

„Myslím, že nyní lépe chápeme, jak málo rozumíme inflaci,“ řekl Jerome Powell na konferenci pořádané ECB. V zásadě by tato slova neměla vyžadovat komentář, ale celkově ukazují, že centrální banky se pravděpodobně pohnou. V tomto článku se pokusíme ukázat, zda máme skutečně co do činění se strašákem globální recese a jak na ni mohou reagovat hlavní světové trhy.

Masivní pokles ekonomické aktivity

Nejnovější údaje o hospodářské aktivitě ve Spojených státech nejsou příliš uspokojivé. Indexy PMI prudce poklesly, čemuž předcházel prudký pokles regionálních indexů prezentovaných Fedem. V minulosti většina hlubších poklesů regionálního indexu filadelfského Fedu předznamenávala začátek recese. Samozřejmě lze najít období, kdy se tak nedělo, ale měnová politika v té době nebyla přísná. Téměř všichni členové Fedu dnes tvrdí, že politika musí být restriktivní (zvyšování úrokových sazeb nad neutrální sazbu), aby bylo možné řešit inflaci.

Zdroj: XTB, Bloomberg
Zdroj: XTB, Bloomberg

Regionální indexy, jako je index podnikatelských vyhlídek filadelfského Fedu, ukazují, že se očekává výrazný pokles sazby z federálních fondů, a to dokonce blízko hranice expanze (50 bodů). Zdroj.

Postoj Fedu

Trh stále doufá, že Fed, vida současné ekonomické problémy, zmírní svůj postoj. Fed však zcela změnil svůj postoj ve srovnání s tím, co se dělo před rokem. Powellovo chování ukazuje, že nechce, aby se opakovala situace ze 70. let, kdy se ekonomika dostala do inflační spirály. Proto můžeme slyšet výroky typu „nejsme si jisti, že ekonomika upadne do recese“, „bude obtížné dosáhnout měkkého přistání“, „existuje větší riziko, že Fed nedosáhne svého inflačního cíle, než že upadne do recese“ .

Trh práce zůstává silný

Navzdory mnoha ukazatelům, které naznačují riziko recese, jsme stále svědky velmi silného trhu práce. Nevidíme ani delší období, kdy by výnosová křivka (rozdíl mezi desetiletými a dvouletými výnosy) byla inverzní (záporná). Samotný Fed naznačuje, že ekonomika je stále silná, což táhne dolů zejména trh práce. Míra nezaměstnanosti je extrémně nízká a dosahuje předpandemických minim. Přesto by počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti měl ukázat, zda se jedná o recesi, či nikoli. Počet počátečních žádostí o podporu již výrazně vzrostl ze 166 000 v březnu na 229 000 během předminulého týdne. Na druhé straně počet pokračujících žádostí o dávky vzrostl jen mírně. Podle Deutsche Bank by jasným signálem blížící se recese bylo zvýšení počtu pokračujících žádostí o podporu na přibližně 1,45 milionu (v současnosti 1 315 tisíc). Pokud by k takovému odrazu došlo, mohli bychom během příštích dvou měsíců očekávat recesi.

Zdroj: XTB, Bloomberg
Zdroj: XTB, Bloomberg

Teoreticky se již pokračující žádosti o dávky začaly zotavovat, ale jsou pouze 1 % nad minimem z 20. května 2022 (úroveň 1 306 000). Pokud pokračující žádosti o podporu vzrostou o více než 10 %, může začít odpočítávání do začátku recese.

Historie ukazuje, že situace se může ještě zhoršit.

Začátek recese v roce 2007 se shodoval s vrcholem indexu S&P 500. Shora dolů se index propadl o více než 55 %. Po krizi po roce 2000 se index S&P 500 propadl téměř o 50 %. Je však třeba poznamenat, že technologická bublina splaskla v roce 2000, ale krize začala až počátkem roku 2001. Srovnáme-li tehdejší situaci se současnou, najdeme mnoho podobností. Akcie oslabují od konce loňského roku, od chvíle, kdy Fed naznačil, že inflace není vůbec dočasná. Nad americkou ekonomikou navíc visí přízrak technické recese. První čtvrtletí přineslo pokles HDP a údaje o ekonomické a spotřebitelské aktivitě naznačují, že i čísla za druhé čtvrtletí mohou být zklamáním.

Zdroj: XTB, Bloomberg
Zdroj: XTB, Bloomberg

Index S&P 500 se nyní chová podobně jako na počátku roku 2000. Údaje o HDP za 2. čtvrtletí však budou zveřejněny koncem července a teprve poté dostaneme odpověď na otázku, zda se již jedná o technickou recesi. Během každé předchozí recese index S&P 500 prudce klesl. Zdroj.

Kde hledat stabilitu?

Index S&P 500 se zatím propadl o 20 % oproti svému historickému maximu. Pokud nedojde k měkkému přistání a začne recese, mohou indexy dále klesat. V minulosti zlato poskytovalo určitou stabilitu, alespoň v první fázi recese.

Zdroj: XTB, Bloomberg
Zdroj: XTB, Bloomberg

Zdroj: XTB, Bloomberg 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.