Smrt titánů. Amazon, Apple, Facebook i Google zaniknou

Zatímco Amazon, Apple, Facebook a mateřská společnost Googlu, Alphabet, soupeří o titul první firmy, která dosáhne tržní kapitalizace jeden bilion dolarů, profesor z newyorské univerzity předpovídá, že tito čtyři giganti do padesáti let zmizí z povrchu zemského.

Scott Galloway, bývalý dlouholetý podnikatel, který založil devět firem a který vyučuje marketing na Stern School of Business na New York University, napsal o těchto technologických firmách knihu s názvem „The Four“, ve které předpovídá těmto společnostem velmi nejistou budoucnost. Jak vysvětlil v rozhovoru pro server MarketWatch, je si jist, že řada z nás tyto čtyři giganty přežije.

Google, Facebook a spol.: Neohrožená technologická pětka. Nebo ne?

Konec je jistý

Galloway přitom poukazuje na to, že z firem, které byly před 100 lety zahrnuty v indexu Dow 100, přežilo dodnes jen jedenáct. Vzhledem ke stále rychlejšímu životnímu cyklu v současném světě byznysu předpovídá profesor současným firmám 100% úmrtnost.

Bezprostřední konec technologickým firmám nicméně podle Galllowaye nehrozí. Očekává spíše, že Amazon, Apple, Facebook a Google svou tržní sílu nejprve ještě zvýší. Je si však jist, že za padesát let tu však již nebude ani jedna z nich.

Přesnější prognózu, jak dlouho tyto firmy budou ještě existovat, si Galloway netroufl poskytnout, to je podle něj velmi těžko předvídatelné. Jako příklad uvedl sociální síť Myspace, o které ještě před deseti lety mluvil každý, pak ji ale náhle převálcoval Facebook.

Nejdéle vydrží Amazon

V rámci velké technologické čtyřky je to podle profesora Amazon, který má největší šance přežít zbylé tři. Tento internetový obchod se dostává stále více do konkurence s ostatními třemi giganty a slaví přitom značné úspěchy. Společnosti Google konkuruje v několika oblastech, například v oblasti internetového vyhledávání. Na tomto poli má prý dcera Alphabet sice stále dominantní postavení, v klíčových segmentech vyhledávání produktů již však vede Amazon.

Stále více začíná Amazon konkurovat Facebooku a Google také v oblasti digitálního marketingu. Internetový obchod je zde sice zatím ještě značně pozadu, dosahuje však silnějšího růstu než jeho dva rivalové.

Smlouva s ďáblem: Rossmann + Amazon

Do konfrontace se dostává Amazon také s firmou Apple. Jeho Echo reproduktor je podle Gallowaye inovativnější než produkty firmy z kalifornského Cupertina. Rovněž hlasové ovládání Alexa od Amazonu je podle něj vážnou konkurencí Siri od Apple.

Tento univerzitní profesor vidí Amazon jako vítěze ve všech oblastech, ve kterých se jeho aktivity překrývají s oblastmi, které pokrývají zbylí tři technologičtí titáni.

Jako nepravděpodobný nicméně Galloway považuje scénář, že by Amazon některého ze svých konkurentů převzal nebo že by v rámci těchto čtyř firem došlo k nějaké jiné akvizici. Na to jsou podle něj tyto koncerny příliš velké a dominantní.

Galloway prý také věří, že to bude právě Amazon, kdo jako první překročí metu tržní kapitalizace ve výši jeden bilion dolarů. A to i přesto, že v tomto závodě dosud jasně vede Apple.

Současná technologická bublina předčila dot-com bubble. Nebo ne?

Newsletter