Sněmovna kývla na rozpočet 2015, schodek 100 miliard + komentář

(Rozšířeno 14:53) Koaliční vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve Sněmovně svůj první státní rozpočet. Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem rovných 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli.

Ministr financí Andrej Babiš na následné tiskové konferenci uvedl, že ministerstvo financí bude usilovat o to, aby výsledný schodek příštího roku byl menší, než schválených 100 miliard korun.

Komentář ekonoma

„Rozpočet mohl a měl být ambicióznější. Jeho klíčovou slabinou je stomiliardový předpokládaný schodek při očekávaném růstu ekonomiky ve výši dvou až tří procent v roce 2015. Problematická je také poměrně nízká úroveň kapitálových, tedy produktivních výdajů, které v porovnání s rozpočty pro léta poznamená krizí, 2011 až 2013, zaznamenávají zřetelný pokles. Naopak se zvyšují běžné, tedy neproduktivní výdaje – například v porovnání s rozpočtem na rok 2013 jde o nárůst citelný,“ komentuje schválení rozpočet a schodek hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.  „Výdaje na platy státních zaměstnanců mají vzrůst v roce 2015 oproti roku letošnímu o šest procent, což je zdaleka nejmarkantnější nárůst za poslední léta. Ekonomika na tom ještě není tak dobře, aby takto znatelné navýšení nepředstavovalo potenciální problém. Celkové výdaje jsou vyšší o 45 miliard než v roce 2013, a to jen díky snížení kapitálových výdajů, jinak by byly celkové výdaje ještě vyšší – a tedy i deficit. Vláda tedy rozhodně nečiní úsporné kroky. Prostředky vydává v rostoucí míře neproduktivně, zatímco ty produktivní osekává,“ soudí Kovanda.

Zvláštní kapitolu, upozorňuje Lukáš Kovanda, tvoří výdaje na výzkum, vývoj a inovace. Jsou výrazně nižší než v letech 2011 až 2013 (v roce 2015 mají dosáhnout 34,9 miliardy korun, přičemž v roce 2014 ro má být 34,6 miliardy korun, zatímco v letech 2011 až 2013 to bylo, po řadě, 37,6, 39,1 a 39,8 miliardy). Zatímco Kalouskovy rozpočty v krizových letech vyčleňovaly až téměř 40 miliard na vědu a výzkum, nynější návrh, návrh na období ekonomického růstu, počítá jen s 35 miliardami, tedy se sumou o pět miliard nižší.

Nelibost opozice

Schvalování návrhu státního rozpočtu začalo dnes ve Sněmovně kritikou z opozičních řad. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že vláda snížila objem peněz na investice a na vědu a výzkum, naopak rostou výdaje na provoz státu, roste počet úředníků a zákonem dané výdaje jsou nejvyšší v historii. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa není možné očekávat, že návrh hospodářského plánu podpoří růst.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) postup vlády při správě veřejných peněz hájil a kritiku opozice odmítl. Vysvětloval například snahu vlády bojovat s karuselovými obchody a vybírat víc peněz na daních.

Vláda podle Filipa nebyla schopna podívat se lidem do očí a říci, že potřebuje zvýšit daňové příjmy. „Nemůžeme očekávat, že rozpočet připraví republiku na další rozvoj a zvýšení výkonu,“ uvedl. Rozpočet je postaven na zákonech schválených v posledních sedmi letech, které otevírají nůžky mezi „horními deseti tisíci“ a zbytkem společnosti, dodal.

Předseda ODS Fiala tvrdí, že všechno, co vláda vybere na daních díky růstu ekonomiky, rozdá, místo aby investovala. „Vláda si bere i kus budoucnosti,“ řekl.

Předseda poslanců TOP 09 a Starostů a exministr financí Miroslav Kalousek si postěžoval na to, že Babiš podle něho neodpověděl v předcházejících kolech projednávání rozpočtu na dotazy opozice. Chtěl vysvětlit, proč je nezbytné zhoršovat stav veřejných rozpočtů proti předcházejícím létům, jak je podle něho uvedeno v dokumentaci k hospodářskému plánu.

„Nevím, jaká čísla čte pan Kalousek,“ podotkl k tomu Babiš. Státu se podle něho letos podaří snížit meziročně absolutní zadlužení asi o 20 miliard korun.

Očekává se, že Sněmovna koaliční většinou návrh rozpočtu s předpokládaným stomiliardovým schodkem schválí. Koalice se dohodla, že podpoří jen několik z desítek navrhovaných přesunů peněz uvnitř hospodářského plánu.

Newsletter