Sněmovna souhlasí s růstem daně z cigaret a tabáku. Krabička zdraží až o 4 koruny

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Podle vlády by mohla krabička cigaret v důsledku tohoto zvýšení podražit zhruba o tři až čtyři koruny. Vláda navrhovala, aby Sněmovna tuto novelu zákona o spotřebních daních schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení, ale opoziční ODS a TOP 09 toto zrychlené projednávání vetovaly, jak jim umožňuje zákon. Předlohou se nyní budou zabývat sněmovní výbory. K jejímu schvalování se poslanci dostanou na některé z příštích schůzí.

Novela má začít platit ještě letos. Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli němuž ČR neplní sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Cigarety zdražily už v lednu zhruba o dvě koruny na krabičku.

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nezahrnuje předzásobení. Zvýšení daně by mělo podle materiálu zvýšit inflaci o 0,216 procentního bodu.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura poznamenal, že očekávané zvýšení výnosů daně neodpovídá ani zkušenosti, ani realitě. Nelíbilo se mu ani navrhované tříměsíční přechodné období pro doprodej starých cigaret. Pokud je prodejci nestačí v daném období prodat, budou tyto cigarety považované za neznačené. Podle něj se to může týkat desetitisíců drobných prodejců. S odvoláním na informace Hospodářské komory ČR varoval, že toto řešení by mohlo hraničit s nepřípustnou retroaktivitou.

ČR musí splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. Slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že ČR závazek nedodrží a vystaví se sankcím.

Spotřební daň u tabáku se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou, která byla schválena v roce 2012. Dle vlády lze předpokládat, že k dalšímu zvýšení daně bude možné přistoupit pro rok 2016.

Newsletter