Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Sobotka se rozhoupal: Ve vládě končí Němeček a Dienstbier

AKTUALIZOVÁNO: Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, oznámil dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezidentovi Miloši Zemanovi doručí návrhy na jejich odvolání v neděli odpoledne. Na Němečkovo místo Sobotka navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, lidskými právy a legislativou chce pověřit poslance Jana Chvojku. Němeček ČTK sdělil, že personální změny jsou v kompetenci premiéra, který za ně ponese odpovědnost.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka grémiu ČSSD oznámil, jak budou vypadat změny ve vládě

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. „Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období,“ uvedl Sobotka.

Němeček pro ČTK uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. „Ponese za ně plnou odpovědnost,“ uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

Sobotka grémiu ČSSD oznámil, jak budou vypadat změny ve vládě

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nepovažuje výměnu dvou ministrů, kterou dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka za opatření premiéra, ale spíš za krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku. Šéf ODS Petr Fiala považuje odchod ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera za marketingový trik na voliče. Politici to uvedli v tiskových prohlášeních zaslaných ČTK.

Newsletter