SocGen: Těžební akcie jsou zajímavé, černým koněm Rio Tinto

Těžební sektor patří podle Société Générale mezi aktuálně nejatraktivnější odvětví na akciových trzích. „Celý sektor výrazně ovlivňuje vývoj v Číně, která je největším světovým spotřebitelem celé řady komodit. Současné nízké ocenění těžebních firem bylo v souladu s mnohem pesimističtějším výhledem pro čínskou ekonomiku, než naznačují čerstvé makroekonomické údaje. Například růst HDP za druhé čtvrtletí překonal tržní očekávání a dopadl přesně v souladu s vládním cílem,“ upozornila Societe Generale v analýze, kterou zprostředkovala KB.

SocGen od hlavních světových těžebních firem očekává podstatné zlepšení tvorby hotovosti. „Těžební firmy zbrzdily své ambiciózní investiční projekty a lepší kapitálová disciplína by měla již letos přinést své plody v podobě silnější bilance cash flow,“ uvádějí.

V rámci těžebního sektoru SocGen aktuálně doporučuje zejména akcie globální firmy Rio Tinto, které byly v posledních měsících pod tlakem kvůli klesajícímu trendu cen železné rudy. Ten se ale zhruba před měsícem otočil a SG očekává pokračující zotavení. „Při současné ceně je většina čínských dolů ztrátová, přičemž jejich produkce je potřeba k uspokojení světové poptávky. Výhodou Rio Tinto navíc je, že tuto surovinu těží v Austrálii, kde jsou těžební náklady oproti Číně sotva poloviční (viz graf),“ poznamenala SocGen.

Riu se dle analytiků i tak přes pokles globálních cen vyplácí zvyšovat produkci, za letošní druhý kvartál meziročně o 11 %. „Segment železné rudy by tak i do budoucna měl zůstat dominantním přispěvatelem do zisku. Významná je i divize mědi, kde Rio Tinto tento týden zvýšilo celoroční cíl produkce,“ dodali.

Newsletter