Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Sociální trading v praxi? Co ukáže šéf Saxo Bank v ČR?

Zásadní rozdíl mezi bohatými a průměrnými a mezi úspěšnými a průměrnými je ten, že ti úspěšní a bohatí neustále hledají informace a znalosti, které je mohou posunout dál a oddělit je od masy, říká ​​​Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro ČR, Slovensko a Maďarsko, který již tento pátek 28. dubna v rámci Live Trading Show představí sociální trading přímo před diváky.

Na jakou strategii byste speciálně upozornil?

Jedna z nich je ve spolupráci s ratingovou agenturou Morningstar. Ta vyhodnocuje finanční výsledky několika desítek tisíc firem a vybírá podhodnocené tituly, které mají dlouhodobý růstový potenciál v horizontu pěti nebo deseti let a aktuálně se obchodují za cenu čtyřicet procent pod svou účetní hodnotou. Na kvartální bázi Morningstar vyhodnotí třicet akcií a zároveň stanoví jejich poměrové zastoupení. Zkrátka jde o třicet podhodnocených akcií za atraktivní cenu vůči jejich reálné hodnotě.

Jaká je vaše vize budoucnosti v oblasti investování a tradingu?

Dojde zásadním způsobem ke změně paradigmatu od dlouhodobé, původní myšlenky, kdy banky žijí v domnění, že mají desítky let jistého klienta a jeho úspory. Naopak klient bude ten, kdo si bude vybírat, které bance nebo investiční společnosti dočasně dovolí starat se o jeho peníze.

Klienti obvykle investování nerozumí.

To je poměrně správný předpoklad v zemi, v níž máme čtyřicetiletou pauzu v oblasti spravování rodinných financí. Předchozí generace nemají informace o správě peněz, které by mohly předávat svým dětem a vnoučatům – a nemusí se jednat hned o miliony, ale třeba o statisíce korun z dědictví.

Ve světě je tomu přesně naopak. Když jsem pracoval v zahraniční pobočce byly na velmi vysoké úrovni. Nám v pudu sebezáchovy nezbývá nic jiného, než se tyto finanční znalosti začít učit. Druhou možností je nechat se tiše vláčet bankami a věřit, že jinak to nejde. A vzít řešení, které nám bankéři předpřipravili.

Stoev: Index strachu? Nic nenaznačuje tomu, že poroste

A investovat do otevřených podílových fondů.

Zásadní rozdíl mezi bohatými a průměrnými a mezi úspěšnými a průměrnými je ten, že ti úspěšní a bohatí neustále hledají informace a znalosti, které je mohou posunout dál a oddělit je od masy. Minimálně z pohledu tržního portfolia a nákupu jednotlivých cenných papírů jsou mnohem efektivnější, levnější a transparentnější nástroje jak pořídit danou investici než prostřednictvím otevřených podílových fondů.

Zásadní roli v získávání těchto informací hrají už nyní sociální sítě. Jak si ale pohlídat korektnost informací?

Sociální sítě jsou jedním z důležitých informačních průlomů, především dávají možnost vytvořit komunitu stejně naladěných lidí. I u nás jsou komunity ohledně tradingu a vzniknou další. Postupně jejich úroveň přehledu a sofistikovanosti stoupá a začnou mezi sebou sdílet informace. Lidé se naučí vyhledávat konkrétní myšlenky na reálnou investiční příležitost a přeměnit ji v konkrétní obchody s reálně stanoveným rizikem a ziskem. Dnešní svět nabízí statisíce investičních příležitostí a člověk sám nemá šanci se v této oblasti orientovat. Sdílená zkušenost odbourává určitá rizika.

A Saxo Bank bude to tohoto prostředí vstupovat s nabídkou svých strategií?

Kdo bude na internetu hledat informace o investicích a tradingu, dříve nebo později se o nás dozví. Hlavním trendem bude propojovat sociální komunity se špičkovými tradery. I naprostý laik má u nás možnost dívat se na jejich reálně obchodované pozice (nejsou to investiční doporučení) a může je zdarma sledovat po neomezeně dlouhou dobu.

Do jaké míry za své obchodníky „ručíte“?

Oslovili jsme dlouhodobě excelentní obchodníky – jsou to naši klienti. Ziskovost není hlavním parametrem. Je důležité, aby jejich výkonnost byla stabilní a neměli dramatické výkyvy ztrátových obchodů. Obchodují svoje vlastní peníze a na výsledku tradingu a investic jsou tak přímo zainteresováni. Jsou to jejich peníze, jejich zisky a jejich ztráty. Klienti si z nabízených možností vybírají konkrétní strategie, které chtějí následovat. Tradeři obchodují vysoce likvidní trhy typu forex, ropa, akcie největších firem a další instrumenty. Pasivnější klienti se na ně mohou „navěsit“ tím, že my za ně ve zlomku vteřin replikujeme transakce vybrané strategie. Někteří tak získávají reálnou inspiraci, jiní se tak učí obchodovat formou „opisování“. I tihle lidé však prodělávají peníze, i oni mají během roku svá silná a slabá období. Ale to k zhodnocení peněz neodmyslitelně patří.

(autorkou rozhovoru je Dagmar Krátká)

FPG MoneyExpo Trading 2017
Kdy: 28. a 29. dubna 2017
Kde: Konferenční Centrum City, Na Strži 65/1702, Praha 4

Rezervace vstupenek

Newsletter