Société Générale v 2Q: čistý zisk +8 %, tržby ale klesají. Další růst může zpomalit situace v Rusku

Své výsledky dnes zveřejnila i mateřská společnost domácí KB – Société Générale. Čistý zisk banky narostl o 7,8 % na 1,03 mld. eur při navýšení rezerv (opravné položky) na právní spory o 200 mil. eur. Ke konci prvního pololetí tak rezervy na právní spory dosáhly 900 mil. eur.

Lepší zisk, tržby ale nižší. Negativní vliv situace v Rusku

Oproti prvnímu čtvrtletí, kdy čistý zisk klesl o více než 13 %, jde o výrazné zlepšení. Zisky prvního čtvrtletí však zasáhla ukrajinská krize a banka musela odepsat 525 mil. eur v rámci své investice do ruské Rosbank. Výhled dalšího růstu je však dále zastíněn přísnějšími sankcemi pro Rusko. V roce 2013 generovalo Rusko 7 % tržeb Société Générale. Banka i nadále věří v budoucnost tohoto trhu navzdory současným politickým tlakům a plánuje udržet expozici vůči tomuto trhu na úrovni 3 % celkového objemu úvěrů.

Co se týče tržeb, dvojka na francouzském trhu nedokázala udržet předchozí úroveň a tržby v 2. čtvrtletí poklesly o 3,7 % na 5,9 mld. eur. Provozní náklady se však podařilo snížit o 1,3 % a opravné položky ke špatným úvěrům také poklesly. K vyššímu čistému zisku také přispěl výnos 210 mil. eur spojený s akvizicí 50% podílu brokera Newedge.

Co se týče nákladů na právní spory a očekávané pokuty, banka neuvedla žádné detaily. Pouze oznámila, že dále jedná s americkými úřady a regulátory.

Banka se snaží, stejně jako ostatní rivalové z Evropy, vylepšit své výkazy a profitabilitu prodejem svých aktiv.  Prostředí pomalého růstu v západní Evropě totiž k ziskovosti příliš nepřispívá. Banka cílí v souvislosti s výnosem vlastního kapitálu na hodnotu vyšší než 10 % do konce roku 2016. Co se týče finanční stability, ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 podle Basel III, dosáhl ke konci června 10,2 % oproti 10,1 % na konci března.

Akcie v Paříži zahájily 0,4% růstem, postupně však spadly do ztrát a nyní se obchodují o 1,53 % níže. Od začátku roku akcie oslabily o 11 %.

Newsletter