Soros: Brexit bude podnětem k Černému pátku a recesi

Pokud by se Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii, vyvolalo by to, podle investora George Sorose, velmi pravděpodobně velký výprodej libry, prudký pokles příjmů domácností a recesi. Jen pár dní před tím, než budou Britové o své budoucnosti v rámci osmadvacítky hlasovat, vydal George Soros naléhavé varování ohledně možných následků.

„Příliš mnoho lidí věří, že odchod z EU nebude mít žádný vliv na jejich osobní finanční situaci,“ napsal Soros v úvodníku úterního vydání deníku Guardian. „To je však jen zbožné přání,“ dodává. S odkazem na odhady různých autorit, včetně Bank of England či Mezinárodního měnového fondu Soros uvedl, že průměrná ztráta příjmů na domácnost v důsledku klesající britské měny by byla mezi 3000 a 5000 librami ročně. Nutno podotknout, že Soros výkyvům v britské měně rozumí – vzpomenout můžeme na rok 1992 a jeho „sázku“ proti ní. Nyní předpovídá, že by Brexit u měny způsobil pokles 15 až 20 procent.

Goldman Sachs: V případě Brexitu libra oslabí o 11 procent

Soros poznamenává, že devalvace by tentokrát zdravá nebyla. Uvedl tři důvody: Bank of England by nemohla snížit sazby z již tak nízkých úrovní; Velká Británie má velký deficit běžného účtu – z toho plyne vliv na další příliv hotovosti; ztráta hodnoty měny nepomůže vývozu z důvodu nejistoty v obchodních podmínkách, které by Brexit přinesl. „Chci, aby lidé věděli, jaké důsledky může odchod z EU mít před tím, než odevzdají svůj hlas, nikoli až potom,“ napsal Soros. „Hlasování pro odchod by mohlo znamenat konec týdne ve stylu Černého pátku s vážnými důsledky pro obyčejné lidi.“

Newsletter