Soros: Obrana proti Rusku? 50 mld. dolarů Ukrajině

(Doplněno 16:37) Americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Na webu amerického časopisu New York Review of Books přitom nastínil, jak se dobrat nového balíku finanční pomoci ve výši 50 miliard dolarů. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu. Novou půjčku Ukrajině navrhla také Evropská komise.  

„Evropa se musí probrat a zjistit, že je pod útokem Ruska,“ napsal miliardář a filantrop Soros pro únorové vydání časopisu, který text zveřejnil na svém webu. „Na podporu Ukrajiny by státy Evropské unie měly pohlížet také jako na obranné výdaje,“ zmínil v něm také.    

Kyjev v boji proti bankrotu: od MMF chceme tři splátky úvěru najednou 

MMF loni v dubnu schválil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu. Program v objemu 17 miliard dolarů má odvrátit kolaps ukrajinské ekonomiky v situaci, kdy vláda řeší povstání proruských separatistů na východě země. Podle MMF je vedle těchto peněz potřeba ještě dalších 15 miliard dolarů.     

Soros vybídl potenciální věřitele, aby slíbili podstatně víc peněz, pobídli Kyjev k uskutečnění hlubokých reforem a vyslali signál Rusku, které loni anektovalo ukrajinský Krym.     

Soros zmínil program Evropské unie na podporu platební bilance členských států neplatících eurem (BOP), po kterém se sáhlo v případě Maďarska a Rumunska. Podle Sorose v něm leží nevyužitých 47,5 miliardy dolarů. Dalších asi 15,8 miliardy dolarů je ve společném záchranném fondu EFSM, který byl použit pro Portugalsko a Irsko. Oba mechanismy lze podle současných pravidel využít jen pro státy EU. Po změně příslušných regulí by ale mohly sloužit i k podpoře Ukrajiny, napsal Soros, který jako potenciální další zdroje peněz určil Evropskou investiční banku, Světovou banku, Evropskou banku pro obnovu a rozvoj a rozšířený program MMF. 

MMF obnovil jednání, pomoc nabízí i EU    

Mise MMF mezitím dnes v Kyjevě obnovila jednání s Ukrajinou, kde se v závěru loňského roku podařilo prosadit úsporný rozpočet nutný k uvolnění dalších peněz z programu MMF. Ukrajina již v rámci úvěrové dohody obdržela od MMF ve dvou tranších 4,6 miliardy dolarů, loni ale měla podle původního plánu dostat další dvě splátky.     

MMF doufá, že se práci mise podaří završit do konce ledna. Podobně jako jiní západní podporovatelé Ukrajiny tvrdí, že jakákoli mimořádná finanční pomoc bude záviset na schopnosti Kyjeva uskutečnit dlouho slibované reformy.

Další finanční pomoc Ukrajině, jejíž ekonomika je na pokraji bankrotu, navrhla poskytnout Evropská komise. Země by měla dostat střednědobou půjčku ve výši 1,8 miliardy eur (50,2 miliardy Kč). Návrh komise musí ještě schválit vlády zemí EU a Evropský parlament, napsala agentura Reuters.     

Peníze by měla EU poskytnout letos a na počátku příštího roku. Ukrajina však peníze obdrží pouze v případě, že bude plnit podmínky programu mezinárodní pomoci a pokračovat v dohodnutých reformách. „Evropa stojí společně za Ukrajinou,“ prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Solidarita s Ukrajinou není prázdným slovem.“ 

Slíbená pomoc bude již třetím programem pomoci EU pro Ukrajinu od roku 2010. V rámci předchozích dvou programů Kyjev dostal od EU slíbeno přes 1,6 miliardy eur, z této částky doposud obdržel zhruba 1,36 miliardy eur. Posledních 250 milionů eur má být uvolněno letos na jaře, pokud Kyjev splní podmínky, ke kterým se zavázal.

Newsletter