Soros: QE v Evropě posílí nerovnost a bublinu aktiv

Americký investor a miliardář George Soros se dnes během Světového ekonomického fóra v Davosu ostře pustil do programu kvantitativního uvolňování, který včera představila Evropská centrální banka. Poukázal především na to, že bilionový program povede pouze k vytvoření bublin na trzích příslušných aktiv a navíc ještě více prohloubí nerovnost v regionu.

„Obávám se, že QE povede k mnohem větší divergenci mezi bohatými a chudými,“ řekl Soros během rozhovoru v rámci panelu televize CNBC. „Profitovat budou především majitelé určitých aktiv, zatímco mzdy zůstanou pod tlakem konkurence a nezaměstnanosti,“ postěžoval si investor.

Stejně tak varoval před politickými následky, které se nutně projeví na mezinárodním měnovém trhu. „Samotná velikost tak masivní injekce dohromady s dobou trvání bude mít nepochybný vliv na mezinárodní měnový trh. Pokud bych byl stále aktivním hráčem na trhu, rozpoznal bych, že se blíží některé zásadní tahy. Finanční stabilita občas napomůže k vytvoření určitých narušení a zmatků“, řekl Soros. Dle jeho názoru by situaci více prospěla vyváženost fiskální a monetární politiky, která nemá tendenci vytvářet další nerovnováhy, než pouze striktní důraz na tu monetární.

Soros tak reaguje na včerejší oznámení Evropské centrální banky o nákupu vládních i soukromých dluhopisů. Měsíční nákup těchto aktiv bude dosahovat 60 mld. eur. Jeho začátek je plánován na březen 2015 a konec na září 2016. ECB tak do systému napumpuje likviditu o hodnotě 1,14 bil. eur. 

Komentář: ECB bude kupovat státní dluh. A čas politikům…

Newsletter