Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Soros se pustil do Trumpa: Vede USA do atomové války

Jeho místo na politické scéně je dočasné, zmizí do roku 2020 nebo dříve. To uvedl na World Economic Forum v Davosu proslulý investor George Soros na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dle jeho slov nasměroval americký prezident svůj stát do takového kurzu, kde na zemi čeká nukleární válka se Severní Koreou.

Známý miliardář se na téma Spojených států a geopolitické situace ve světě rozpovídal ve čtvrtek na sledované konferenci ve švýcarském Davosu. Jeho kritika byla ostrá a bez větších zábran.

„Možnost atomové války je tak hrozivá, že se ji snažíme podvědomě vyhýbat, ale hrozba je opravdová. Spojené státy jsou geopoliticky nastavené v takovém směru, kde může dojít k atomové válce už jen z toho důvodu, že USA odmítají přijmout fakt, že Severní Korea se již stala atomovým státem,“ uvedl podle CNBC na adresu americké vlády Soros.

Jak zařídit, aby roboti vytvořili práci pro celou planetu?

„Tento přístup dále podněcuje KLDR vyvíjet stále větší a větší nukleární arzenál. To v důsledku může způsobit reakci ze strany Američanů využít své atomové síly preventivně,“ dodal. To ale byla jen úvodní část kritiky úspěšného filantropa a kontrovezního investora směrem na miliardáře s křeslem v Oválné pracovně v Bílem domě.

Soros dokonce přirovnal amerického prezidenta k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Trump se prý také pokouší ze Spojených států učinit „mafiánský stát“, ale Ústava mu to prý znemožňuje. Soros sám sebe označuje jako ochránce demokracie, která byla v minulosti vybudována. Je o něm známo, že aktivně podporoval Hillary Clintonovou při prezidentské volbě koncem roku 2016. Některá americká média po zvolení Trumpa uvedla, že Soros kvůli takzvané Trumpově rally na finančních trzích koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 ztratil vinou turbulencí na trhu jmění v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Jako řešení nukleární krize navrhuje Soros strategii dočasné „odměny“ pro Severní Koreu za to, že zastaví další vývoj nukleárních zbraní. Nekonkretizoval však, co by tou odměnou mělo být. Co se týče miliardářových zájmů ve Spojených státech, tak tam bude dle jeho slov jednat aktivně. Na téma budoucnosti Trumpova prezidenství však uvedl, že se jedná o „dočasný fenomén, který zmizí ze scény do roku 2020 nebo dokonce dříve“.

Chcete vědět, jak loni zbohatli ti nejbohatší?

Newsletter