Soros: Ukrajina chce do Evropy a ta nesmí stát stranou

Evropa musí vystupňovat svou aktivitu vůči Rusku, uvedl miliardář a investor George Soros s tím, že je to jejím bytostným zájmem. „Evropa musí konat jednotně ve prospěch pomoci Ukrajině v jejím boji za záchranu sebe sama. Proto, že  Ukrajina chce být součástí Evropy a ta by útok na Ukrajinu měla vnímat jako útok na sebe sama,“ řekl Soros.

Západní státy již zavedly některé sankce proti Rusku v odvetě za to, že ruská armáda vstoupila na Krym a oblast zabrala. Moskva provedla odvetná opatření proti EU. To nakonec bude mít negativní následky jak pro Rusko, tak pro ekonomiku EU, ale hlavně budou trpět ty společnosti, které se zabývají obchodem mezi Ruskem a EU.

V článku „Vstávej, Evropo!“, který Soros zveřejnil v New York Times, napsal, že Rusko svou politikou ohrožuje existenci Evropské unie v jejím základu. Později pro CNBC dodal, že evropskou povinností a zájmem je umožnit Ukrajině bojovat za svou nezávislost.

Evropa v deflaci, deprese za dveřmi

Legendární investor pocházející původem z Maďarska mimo jiné varuje před druhou Velkou Depresí a zdůrazňuje, že Evropa se již nachází v deflaci. Říká, že není jediný, kdo vidí tyto problémy, protože nyní jsou naprosto zřetelné, a dodává, že Evropa potřebuje fiskální stimuly a o to více Ukrajina. „Nechat všechno na měnové politice by bylo příliš jednostranné, Evropa potřebuje i rozpočtové kroky“, říká Soros.

V Evropě přetrvávaly obavy, že s podporou ekonomik se zvýší i inflační tlaky, ale opak je pravdou. V záři rostly ceny v EU meziročně o pouhá 0,3 %, což spíše ukazuje, že se EU dostává do období deflace.

Evropa má nyní před sebou mnoho problémů a Ukrajina je jeden z nich, řekl Soros v návaznosti na otázku, zda by investoval v rámci EU. Také řekl, že doufá, že se EU podaří tyto problémy vyřešit tak, aby se stala opět pro investory zajímavější.

„Já už nespravuju peníze, jsem jen nezávislý pozorovatel a můj pohled už není tak ostrý jak býval,“ zakončil svůj rozhovor s úsměvem Soros, u nějž dodatek „investor“ přesto hned tak nevymizí.

Newsletter