Soros: Uprchlíci jsou pro EU smrtelným nebezpečím

Miliardář a finančník George Soros varoval Evropskou unii před smrtelným nebezpečím kolapsu, pokud neodsouhlasí masivní peněžní injekci k zvládnutí řešení uprchlické krize. V eseji napsané pro The New York Review of Books Soros poznamenal, že hlavní humanitární katastrofa se odehrává v Řecku.

 

„Žadatelé o azyl jsou zoufalí. Legitimním uprchlíkům musí být nabídnuta rozumná šance dosáhnout v Evropě svých cílů,“ upozornil Soros. Podle něj je nezbytné, aby vedoucí představitelé unie rozhodli o tom, že účinné řešení krize bude vyžadovat prudký nárůst finančních prostředků, místo neustálého boje s nedostatkem finančních prostředků. Vynaložení značného množství prostředků v úvodu by unii umožnilo účinněji reagovat na některé z nejvíce nebezpečných důsledků uprchlické krize.

S příslibem lepšího života do Evropy odešlo více než milion migrantů. Donutila je k tomu občanská  válka a teror. Soros také poznamenal, že počet uprchlíků, které Evropa může ročně absorbovat, by měl být mezi 300 tisíci a 500 tisíci. Známý finančník dále odhaduje, že na realizaci tohoto plánu bude EU ročně potřebovat nejméně 34 miliard dolarů. „Třicet miliard může znít jako obrovská suma, ale při pohledu ze správné perspektivy tomu tak není. Musíme uznat, že neschopnost poskytnout potřebné finanční prostředky by stálo EU ještě více. Reálně hrozí, že by uprchlická krize mohla způsobit zhroucení schengenského prostoru otevřených vnitřních hranic,“ dodal.

Němečtí ekonomové se bojí uprchlíků

Pro pokračující financování Soros navrhl víceletý finanční rámec Evropské komise, což je evropský dlouhodobý výdajový plán. Samostatný prudký nárůst ve financování je zapotřebí k zastavení rozvíjející se krize. Soros uvedl, že Evropský mechanismus finanční stabilizace (EFSF) a Balance of Payments Assistance Facility v současné době obsahuje 68 miliard dolarů nevyužitých finančních prostředků, které by Evropa měla využít.

„Napříč historií, vydaly vlády v reakci na národní krize dluhopisy. To je však také situace dnešní Evropy. Kdy by měly být uvolněny triple-A úvěry Evropské unie, ne-li ve chvíli, kdy je unie ve smrtelném nebezpečí?“

Trump: Uprchlická krize může v Evropě vyvolat revoluce

Newsletter