Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Souboj bankovních titánů

Investoři se v poslední době vyhýbají bankovním titulům kvůli prostředí nízkých úrokových sazeb a klesajících marží, dále pak z obav z držených vládních dluhopisů jižních zemí. Prostředí, ve kterém banky operují, se v poslední době ale zlepšuje. Bankovní tituly donedávna snižovaly rizikové přirážky a ty české! nabízejí zajímavé dividendové výnosy. Dividendy jsou pro akciové investory významnou částí celkového příjmu a dividendové tituly mají obvykle nižší volatilitu oproti akciovému indexu.

Komerční banka

Komerční banka je zajímavá svým zdravým konzervativním jádrem a vysokou dividendou. Akcionáři mají letos nárok na 310korunovou dividendu, což při ceně 4600 Kč činilo nadprůměrných 7 %. Druhým důvodem, proč by si měl investor Komerční banku koupit je ten, že čerstvě provedla split akcií v poměru 1:5. Jedna akcie teď stojí řádově místo 4700 korun v blízkosti 950 korun. Pro firmu se jedná o posílení likvidity, pro akcionáře naopak pozitivní psychologický efekt. Akcie by se měla stát dostupnou i pro drobné akcionáře. Naopak psychologický efekt by mohl sehrát úlohu v tom, že jsou investoři zvyklí na obchodování se čtyřciferným místem. Komerční banka je zajímavá i díky jednorázovému odlivu peněžních prostředků před IPO do Monety.

Moneta

Po nedávném úpisu se stala Moneta konkurentem Komerční banky a černým koněm na pražské burze. Je to však opravdu tak? Ziskovost banky patří mezi nejvyšší v rámci regionu. Rentabilita je nejvyšší ve srovnání s konkurenty. Náklady jsou stabilní a navíc se podařilo snížit tvorbu opravných položek. Firma by mohla být schopna vyplatit 70 – 80 procent z čistého zisku, což činí na dividendě přibližně 7-8% výnos. U Monety však vnímám také hrozby: především v rozstříštěné vlastnické struktuře po prodeji zbytku podílu GE. Moneta má vyšší procento selhání u úvěrů než Komerční banka a vysoká výplata dividendy na čistém zisku znamená, že společnost nereinvestuje kapitál zpět do společnosti.

I přes vyšší ukazatel P/E a vyšší dividendu je pro mě stále zajímavější Komerční banka, stálice na českém trhu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Psáno pro BIG Expert.

Newsletter