Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Souboj dluhopisových a akciových investorů

Obecně platí, že dluhopisoví investoři jsou mnohem pesimističtější než jejich akcioví protějšci. Obzvláště to je patrné v otázce avizovaného zvýšení amerických krátkodobých sazeb. Ukazuje se, že se propast mezi oběma tábory v poslední době ještě více prohlubuje.

Torsten Slok, hlavní ekonom Deutsche Bank, ve svém dopise klientům poukazuje na fakt, že se poměr volatility bondů a volatility akcií nachází na nejvyšších úrovních od doby poslední finanční krize. Volatilita bondů je měřena tzv. MOVE indexem, který sleduje změny amerických státních dluhopisů na základě cen příslušných opcí. Výkyvy akcií pak nejlépe sleduje tzv. index „strachu“ VIX. Rozdíl mezi těmito dvěma ukazateli se momentálně nachází na nejvyšších úrovních od roku 2008 (viz graf).

Fakt, že si trh amerických dluhopisů prochází neklidným vývojem, zatímco ten akciový je relativně klidný, je na pořadu dne už od začátku letošního roku. Klíčové důvody této situace jsou dle hlavního ekonoma Deutsche Bank dva.

Prvním je bezesporu nejistota ohledně načasování prvního navýšení sazeb Federálního rezervního systému, která se nejvíce dotýká dluhopisových investorů. Pokud by první zvýšení bylo razantnější, dá se očekávat, že by se trhem amerických bondů prohnala mohutná vlna výprodejů. Druhým důvodem zvýšené nervozity na dluhopisech je i pokles likvidity, který trh v posledních týdnech zažívá.

„Riziko pro akcie ani tak nepředstavuje samotné zvýšení sazeb, ale spíše to, jak zareagují na normalizaci trhu instrumentů s fixními příjmy. Klíčová otázka, kterou by se investoři měli zabývat je tady následující. Co přijde po téměř sedmiletém carry tradu na dluhopisech a jak akcie zareagují na normalizaci trhu bondů, tak i úvěrových spreadů? Pokud bude první zvýšení razantnější, dá se jen těžko čekat, že by akcie dále rostly,“ přepisuje Slokova slova agentura Bloomberg. Faktem je, že v případě akcií existuje podstatné riziko toho, že se negativní sentiment z bondů přelije na akciové trhy.

Ve výsledku jsou tedy možné dvě varianty. Buďto se vyšší sazby projeví v poklesu obou, jak dluhopisových, tak i akciových trhů, nebo se naopak ukáže, že příznivci akcií mohou zůstat v klidu. Slok je každopádně přesvědčen, že v nadcházejících měsících bude poměr indexu MOVE a VIX pravděpodobně klesat ke svým dlouhodobě průměrným úrovním (viz graf).

Nobelista vzkazuje Fedu: Zvyšte sazby teď! Jestli už není pozdě

Akcie vs. dluhopisy aneb jak to vidí Barclays

Newsletter