Souboj Microsoftu s Googlem. Jeden z nich má výrazný náskok

Zdroj: Depositphotos

Umělá inteligence čítá mnoho různých odvětví. Do odvětví samořídící umělé inteligence se v uplynulém roce investovalo mnohem méně, protože vývoj technologie zpomaluje a vidina autonomního řízení páté úrovně, tedy bez zásahu člověka, je daleko. Jiná odvětví AI, jako jsou velké jazykové modely včetně nedávno spuštěného ChatGPT, však zaznamenávají masivní investice. Injekce společnosti Microsoft ve výši 10 miliard dolarů to jen podtrhuje. Společnost Alphabet to však nenechává bez odezvy.

Slova o ChatGPT jakožto potenciální hrozbě pro vyhledávač společnosti Google jsou opodstatněná a zvyšují investiční riziko pro společnost Alphabet. DeepMind, jednotka umělé inteligence společnosti Alphabet, však již prohlásila, že letos vydá svůj konkurenční produkt k ChatGPT. Tato technologie je sama o sobě revoluční, ale je patentově chráněná a velké jazykové modely (LLM) lze kopírovat, o což se DeepMind snaží. Skutečnou výzvu představuje možnost škálovat rychlé dotazy a odpovědi společně s obrovskými náklady na trénink LLM. Až čas prověří, zda Microsoft za tuto technologii nezaplatil příliš.

Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím v úterý podalo již druhou antimonopolní žalobu na společnost Google za poslední dva roky. Její akcie v reakci na to v úterý klesly o 1,3 %. I přesto je Alphabet stále silnou firmou, která od roku 2018 zdvojnásobila své příjmy a zisky. Antimonopolní žaloby jsou obecně součástí provozního prostředí velkých amerických technologických společností, a proto se nejedná o něco, co by investorům dělalo vrásky na čele.

To, co investory v souvislosti s Alphabetem znepokojuje, je obecné zpomalení ekonomiky, které negativně ovlivní byznys s online reklamou skrze nižší ceny, a také ChatGPT od OpenAI, který má potenciál otřást s pozicí vyhledávače Google. Zmiňovaná investice Microsoft ve výši 10 miliard dolarů do OpenAI a její technologie ChatGPT lze chápat jako útočný manévr proti společnosti Alphabet a jejímu podnikání ve společnosti Google. Nicméně jednotka AI společnosti Alphabet DeepMind již prohlásila, že vydá svého konkurenta ChatGPT, takže dopad ChatGPT na podnikání společnosti Alphabet může být omezený. Rizika pro investory do společnosti Alphabet ale rozhodně vzrostla.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter