Soud rozhodl. Mayová nerozjede brexit bez souhlasu parlamentu

AKTUALIZOVÁNO – Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl o dalším scénáři odchodu země z EU. Podle rozhodnutí bude muset premiérka Mayová získat souhlas parlamentu, aby bylo možné aktivovat článek 50 o odchodu z Unie. Hlasování dopadlo 8:3 ve prospěch souhlasu.

Doba brexitu se tak tímto rozhodnutím prodlouží, což se však všeobecně čekalo ještě před dnešním verdiktem. Jakmile se tak Mayové podaří získat souhlas parlamentu, článek 50 Smlouvy o EU bude aktivován. Poté bude následovat dvouletá lhůta, v jejímž rámci se Británie musí dohodnout s ostatními členskými státy EU a institucemi o svém samotném vystoupení, tedy o rozvázání smluvních povinností a závazků.

Všeobecně se čeká, že parlament bude výsledek referenda respektovat. Opozice ze strany Labouristů však už předtím uvedla, že bude usilovat o to, aby poslanci mohli vyjednávání ovlivnit.

Libra na tento krok zareagovala oslabení zpět pod 1,25 GBPUSD. Vůči euru pak klesla k 1,162 GBPEUR. Akcie, konkrétně index FTSE, rostou o +0,27 %.

Mayová: Žádná dohoda s EU je lepší než špatná dohoda

Premiérka Mayová přesně před týdnem představila svou vizi brexitu. Podle jejích slov chce Velká Británie nové a rovné partnerství s Evropskou unií, nikoliv částečné členství. Cílem samotného odchodu bude jeho jistota a jasný průběh. Stále však platí, že úspěch EU je v britském zájmu. Britské zákony by však měly být tvořeny v Británii, ne ve Štrasburku, dodala premiérka.​

Mayová před týdnem rovněž uvedla, že s odchodem z EU nebudou vytvořeny žádné bariéry v podnikání. Pokud by Británie zůstala v evropském jednotném trhu, nešlo by o žádný odchod. „Dny, kdy Británie každý den přispívala do rozpočtu EU, jsou u konce. Británie bude globálním obchodníkem, budeme jednat se všemi​​​​​​,“ konstatovala Mayová.

Británie plánuje odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. „Převezmeme řízení nad britskými zákony,“ dodala premiérka. K imigrační politice pak poznamenala, že po brexitu chce země kontrolovat počet přicházejících lidí. Upozornila na to, že v poslední dekádě přišel do Británie rekordní počet imigrantů.

Mayová mluví a libra skáče. Co bude dál?

Newsletter