Souhra faktorů prohloubila ztráty eura

Klíčové body

  • Depozitní sazba ECB zůstala nezměněna na -0,5 %.
  • Objem programu PEPP bude pravděpodobně navýšen v prosinci.
  • Riziková averze prospívá dolaru.
  • Evropu dnes čekají výsledky HDP za třetí kvartál.

Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Nezměnila ani výši pandemického programu PEPP, která zůstává na 1,35 bilionech eur. Prezidentka ECB Lagarde však naznačila, že v prosinci je navýšení možná nejen tohoto programu velmi pravděpodobné. Obnova ekonomiky eurozóny podle jejích slov ztrácí momentum rychleji, než se očekávalo. Pandemický program nákupu dluhopisů poběží minimálně do června příštího roku a nebude ukončen do té doby, než bude krize zažehnána.

Depozitní sazba ECB po včerejšku zůstala dle očekávání beze změny na úrovni -0,5 %, stejně tak se nezměnil ani objem programu PEPP na podporu evropské ekonomiky. Jeho navýšení se však očekává v prosinci, a to o dalšího půl bilionu eur. S velkou pravděpodobností v prosinci nedojde ke změnám jen u programu PEPP, ale i u programu APP a možná také u nástroje TLTRO, který má na starost cílené poskytování dlouhodobé likvidity pro banky. Důvodem pro toto vyčkávání je nová makroekonomická prognóza, která bude obsahovat i první výhled na rok 2023.

Do té doby bude také znám výsledek amerických voleb a dění okolo obchodní dohody mezi EU a Velkou Británií už nebude tak velkou neznámou jako dnes. Na základě aktuálních informací, se jako nejpravděpodobnější scénář jeví dotažení zbývajících částí a uzavření dohody mezi Evropskou Unií a Spojeným královstvím okolo poloviny listopadu.

Další neznámou, která bude mít na novou prognózu dopad, je dopad zaváděných opatření proti koronaviru napříč Evropou. Mimo ČR a Slovenska, které jsou již pod tvrdým lockdownem, začaly přitvrzovat i jiné země. Ve středu svá opatření razantně zpřísnilo například Německo a Francie. V Německu se uzavřely hospody, bary, restaurace a další zařízení. Školy prozatím zůstaly otevřené, ale omezeno bylo shromažďování, a to maximálně na 10 osob z ne více než dvou různých domácností. Ve Francii jsou aktuálně zavedená opatření velmi podobná.

Situace se nadále horší i v USA, kde aktuálně přibývá největší počet nově nakažených a trhy se přesouvají do risk-off nálady, z čehož profituje právě americký dolar jakožto bezpečný přístav.  Prakticky všechny rizikové měny naopak oslabují. Koruna se včera v ranních hodinách dostala až těsně pod hranici 27,50 EURCZK. V průběhu dne část ztrát odmazala, stále ale platí, že se obchoduje poblíž nejslabších hodnot od května letošního roku.

Americký dolar se včera na páru s eurem posunul pod hranici 1,1700 EURUSD, když mu mimo rizikové averze napříč trhy a ECB napomohla i statistika HDP za třetí kvartál. Ekonomika USA po anualizovaném propadu o 31,4 % z druhého čtvrtletí naopak rostla o 33,1 %, což je výsledek, který předčil tržní očekávání na 31 %. Data z amerického trhu práce pak přinesla smíšené dojmy.

Ekonomická data včera přicházela i ze zemí eurozóny. Německá nezaměstnanost v říjnu klesla o desetinu procentního bodu na 6,2 %. Nezaměstnaných tak ubylo 35 tisíc, když trhy očekávaly pouze úbytek ve výši pěti tisíc. To je sice pozitivní zpráva, nicméně s aktuálním výhledem dopadu zaváděných opatření je zřejmé, že do budoucna jsou vyhlídky mnohem horší, což je věc, která trhy v tento moment zajímá více.

Cenová hladina v Německu po třech meziměsíčních propadech v říjnu rostla o 0,1 %. V rámci meziročního vyjádření ale inflace zůstává již čtvrtým měsícem v záporu, když oproti minulému roku vykázala hodnotu -0,2 %. Spotřebitelská důvěra v eurozóně pak v říjnu klesla na -15,5 bodu z předchozích -13,9 bodu.

Dnes nás také čeká velká řada ekonomických dat, když HDP za třetí kvartál vykáže Česká republika, Německo, Francie, Španělsko nebo Itálie a zároveň se dozvíme tuto hodnotu za eurozónu jako celek. Eurozóna pak nabídne ještě data o říjnové inflaci a v USA budeme sledovat index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1678 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1643 do 1,1752 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,27 až 27,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,22 až 23,45 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter