Soukromé financování uprchlíků? Funguje to

Uprchlíci, kteří obdrželi finanční pomoc od soukromého sektoru, si na trhu práce vedou mnohem lépe než ti, které zafinancovala vláda. Vyplývá to z posledních dat kanadského statistického úřadu.

Uprchlíci, kteří získali podporu ze strany soukromé organizace, jako je například kostel či skupina jednotlivců, si v roce 2014 vydělali 18 300 kanadských dolarů, zatímco ti s finanční pomocí od vlády „pouhých“ 13 300 dolarů. Ještě lépe na tom však byli imigranti, kteří se do Kanady vydali bez jakékoliv pomoci. Výše jejich příjmů se rok poté vyšplhala na 22 tisíc dolarů.

Tato zpráva je pozitivní především pro uprchlíky ze Sýrie. Právě k jejich přijetí se zavázala nová kanadská vláda pod vedením premiéra Justina Trudeau. Ten sice odmítl navrhované zvýšení počtu imigrantů (ze všech zemí světa) na 450 tisíc se slovy, že tato politika musí být ambiciózní, ale rovněž i rozvážná, ovšem i tak země s javorovým listem ve znaku od listopadu 2015 přijala celkem 36 400 Syřanů. Z toho 19 300 jich bylo podpořeno vládou, zbytek pak soukromými zdroji.

Otázkou tak zůstává, zda by ten samý model fungoval i jinde. Podle informací agentury Bloomberg jeho přijetí zvažují jako další Spojené státy.

Newsletter